Medzinárodná energetická agentúra po prvý krát zmienila ropný zlom

Medzinárodná energetická agentúra (IEA) po prvý krát vo svojom každoročnom výhľade energie (WEO, World Energy Outlook) použila termín „ropný zlom". To by ste sa samozrejme nedozvedeli z agentúrnych správ BBC, AP alebo Reuters, ktoré sa zamerali na skutočnosť, že IEA predpovedá pomalší rast spotreby energie. Ide o pomerne významnú udalosť, keďže túto organizáciu možno svojím významom prirovnať k Medzivládnemu panelu pre klimatickú zmenu (IPCC).

Písmo: A- | A+
Diskusia  (117)

Nasledujúci článok nebude kritizovať plytké agentúrne správy, hoci aspoň táto správa Reuters pojem ropný zlom používa. Pozrime sa na to, čo v poslednej správe je a aká bola história predpovedí.

Ako už bolo spomenuté, v správe IEA WEO 2010 po prvý krát v histórii spomenula pojem ropný zlom (peak oil) a uvádza nasledujúci graf:

Obrázok blogu

Podľa IEA ťažba konvenčnej ropy (crude oil - tmavo-modré pole) vyvrcholila v roku 2006 a existujúce ropné polia (šedá farba) a ropné polia , ktoré treba ešte len objaviť (tyrkysová farba), zabezpečia približne rovnaké zásobovanie energiou s ťažby ropy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Problém je „len" v tom, že aby sa tento scenár naplnil, podľa IEA potrebujeme nájsť 900 miliárd barelov ropy v priebehu 25 rokov, čo by znamenalo 9-násobne vyššiu rýchlosť nachádzania ropy, ako je dnes (10 mld barelov ročne). (Oprava - nie 9-násobne vyššiu rýchlosť, ale trvalo by 90 rokov, kým by sme našli toľko ropy, rýchlosť je "iba" 3,6-násobná)

IEA tiež nezmieňuje skutočnosť, že alternatívy k rope (tekuté zložky zemného plynu a nekonvenčná ropa) majú významne nižšiu energetickú návratnosť a preto sú drahšie. Aj napriek hypotetickému nárastu ťažby energetických zdrojov by bola energia reálne dostupná pre spoločnosť nižšia.

SkryťVypnúť reklamu

Pre pobavenie si môžete pozrieť aká je história scenárov vývoja ťažby (resp. spotreby) ropy podľa EIA (americký ekvivalent k IEA ktorá je ešte viac optimistická ako IEA):

Obrázok blogu

A tu je ešte názornejšie zobrazenie s predpoveďou do budúcnosti:

Obrázok blogu

IEA tiež ukazuje, že ak vlády nepodniknú kroky na zvyšovanie energetickej účinnosti a rozvoj alternatívnych zdrojov, tak cena ropy bude postupne rásť - stabilizáciu ceny ropy je možné dosiahnuť v prípade, že sa budú prijímať opatrenia na obmedzenie rastu koncentrácie CO2 na úroveň 450 ppm:

Obrázok blogu

Samozrejme, rast ceny ropy sa vďaka nadmernému zadlženiu v najbližších mesiacoch zastaví a cena ropy sa prepadne (napriek QE1, QE2 či QEx - tj. tlačení peňazí Americkou centrálnou bankou). Až potom je možné očakávať prudký nárast ceny ropy (vďaka hyperinflácii). Nebude to ale znamenať, že ropy vyťažíme viac. Pre pobavenie sa môžete pozrieť na „prognózu" vývoja ceny ropy a ťažby podľa EIA z roku 2001: 

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Paradoxne, tento graf sa objavil v prezentácii Michala Jandu z Liberálneho Inštitútu z roku 2007 (!), v ktorej aj pomocou tohto grafu argumentoval, že „zásoby ropy bez konvenčných zdrojov máme ešte na 5 000 rokov a očakávaný hospodársky pokles sa nebude realizovať."

Je nutné povedať, že ani predpovede ohľadom vývoja ceny ropy niektorých prominentných teoretikov ropného zlomu sa nepotvrdili, o vývoji ťažby ropy sa to ale príliš povedať nedá (Väščina predpovedí príchodu ropného zlomu spadá na obdobie rokov 2005-2010).

Napriek tomu, že súhrnná správa Výhľadu energie na rok 2010 podľa IEA začína slovami:

SkryťVypnúť reklamu

„Energetický svet čelí bezprecedentnej neistote",

je možné bezpečne konštatovať, že správa je z pohľadu reality príliš optimistická, a z pohľadu mainstreamových médií príliš pesimistická. Sumár a ďalšie grafy si môžete pozrieť tu. 

Alexander Ač

Alexander Ač

Bloger 
  • Počet článkov:  670
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Autor pracuje v Ústave výskumu globálnej zmeny, AV ČR. www.CzechGlobe.cz Zoznam autorových rubrík:  VzťahyKlimatická zmenaRopný zlomFinančná krízaJadrová energiaEgyptArgentínaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Marcel Rebro

Marcel Rebro

135 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu