Strauss-Kahn nepochybne patrí medzi tých 99,99 % „ekonómov", ktorí sa domnievajú, že ekonomický rast je jednoducho daný. A večný. Bez ohľadu na okolnosti.
Takže, aké sú tie okolnosti?
Jeden z indexov, ktorý poukazuje na možný príchod recesie je „rastový index", ktorý je však k dispozícii iba od roku 2005. Zďaleka však nie je jediný. Ďalší zaujímavý index, ktorý je dostupný už od roku 1967, je tzv. „WLI" index (Weekly leading index) od ECRI (Economic Cycle Research Institute):

Zdroj: Doug Short
Tento index indikoval 6 zo 7 recesií v USA od roku 1965. Na grafe je červenou čiarou znázornená aj úroková miera, pri ktorej si požičiavajú banky. Keďže úrokové miery sú takmer na nule (zvýraznené žlto), FED prakticky nemá nástroje, ako „stimulovať" americkú ekonomiku.
Treba tiež poznamenať, že v rokoch 1951 a 1966 tento index poklesol (údaje nezverejnené) ešte výraznejšie ako v súčasnosti, recesie nenasledovali.
Samotní autori indexu sa domnievajú, že je zatiaľ predčasné ohlasovať recesiu. Domnievam sa, že onedlho svoje stanovisko zmenia.
A tu je aktualizovaný „rastový index", ktorý stále klesá, hoci sa tento pokles v posledných dňoch spomalil:

Zdroj: Doug Short
Zhodou okolností, hlavní prestavitelia polície vo Veľkej Británii a v Česku varovali, že rozpočtové škrty môžu znamenať "civilné nepokoje" a neschopnosť zaistiť bezpečnosť občanov.
UPDATE: Ďalším negatívnym indikátorom rastu je aj výrazný pokles miery inflácie v USA:

Zdroj: CalculatedRisk