Neúspešné predpovede rastu HDP v Grécku

Liekom na Grécke problémy malo byť šetrenie. Tým totiž bola podmienená finančná pomoc tejto krajine od tzv. "Trojky" - MMF (Medzinárodný menový fond), ECB (Európska centrálna banka) a EC (Európska komisia). Jedna z nedávnych správ MMF však ukázala, že šetrením nie je možné splatiť (všetok) dlh, respektíve znížiť pomer dlhu ku HDP. Ten v Grécku neustále rastie. Riešením samozrejme nie je ani ďalšie zadlžovanie, keďže práve to bolo jednou (nie jedinou!) z príčin súčasných problémov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (25)

Tento rok klesne grécke HDP už 5. rok po sebe a Gréci sa v prepočte HDP na obyvateľa dostanú za Slovensko. Pritom rýchlosť kontrakcie gréckeho HDP sa zvýšila. Ekonómovia vám sice povedia, že ekonomický rast bude obnovený, ale nikdy vám nepovedia, PREČO by k tomu malo dôjsť.

Extrapolácia trendov za posledných 200 rokov nie je príliš spoľahlivou metódou prognózovania budúcnosti. Nevidím najmenší dôvod, prečo dôverovať predpovediam ekonómov o obnovení ekonomického rastu (kdekoľvek), v tomto prípade v Grécku:

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čierna čiara ukazuje skutočný vývoj HDP v Grécku, prerušované čiary ukazujú prognózy vývoja "Trojky". Zdroj: Zerohedge.

Ale vieme, že ekonómovia sú od prírody optimisti, pretože majú lepší náhľad na možnosti energetických zdrojov, ako ľudia, ktorí sa naozaj venujú energetike a výskumu nových (alternatívnych) zdrojov energie. Ostatných považujú za "katastrofistov".

Ekonomický argument, že energetický zdroj bude automaticky nahradený niečím iným, keď dostatočne vzrastie jeho cena a) platí iba v prípade, ak prechádzame z menej kvalitnejšieho zdroja energie na kvalitnejší, b) ignoruje negatívne sociálne dopady rastúcej ceny existujúceho zdroja.

SkryťVypnúť reklamu

Jeden z posledných prípadov takýchto negatívnych dopadov sú protesty v Jordánsku:

"Demonstrators in Amman, Jordan, battled riot police Wednesday in a fury over gas prices. And those who stayed after the tear gas and water cannons were fired did something rare in that nation: They chanted slogans against King Abdullah."

Sú rastúce ceny ten najlepší a jediný spôsob, ako "nahradzovať" energetické zdroje? Príkladov, keď za rozsiahlymi protestami a demonštráciami stáli rastúce ceny palív a energie, je v posledných rokoch nespočet.

Nehovoriac o rastúcom geopolitickom napätí v Izraeli, Arabskej jari, zhoršujúcich sa čínsko-japonských vzťahoch, občianskej vojne v Sýrii a kríze v Egypte, kde v prípade oboch krajín zohrávali významnú úlohu klesajúca ťažba ropy a rastúce ceny potravín a ropy (v kombinácii s rastúcou populáciou), iba neinformovaný (?) ekonóm sa môže spýtať, "prečo potrebujeme nahradzovať ropu TERAZ", v situácii, keď už VČERA bolo neskoro.

SkryťVypnúť reklamu

Nasledujúci obrázok ukazuje včerajší útok Izreala na oblasť severného Pásma Gazy, bez komentára:

Alexander Ač

Alexander Ač

Bloger 
  • Počet článkov:  670
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Autor pracuje v Ústave výskumu globálnej zmeny, AV ČR. www.CzechGlobe.cz Zoznam autorových rubrík:  VzťahyKlimatická zmenaRopný zlomFinančná krízaJadrová energiaEgyptArgentínaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,083 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu