Tento rok klesne grécke HDP už 5. rok po sebe a Gréci sa v prepočte HDP na obyvateľa dostanú za Slovensko. Pritom rýchlosť kontrakcie gréckeho HDP sa zvýšila. Ekonómovia vám sice povedia, že ekonomický rast bude obnovený, ale nikdy vám nepovedia, PREČO by k tomu malo dôjsť.
Extrapolácia trendov za posledných 200 rokov nie je príliš spoľahlivou metódou prognózovania budúcnosti. Nevidím najmenší dôvod, prečo dôverovať predpovediam ekonómov o obnovení ekonomického rastu (kdekoľvek), v tomto prípade v Grécku:
Čierna čiara ukazuje skutočný vývoj HDP v Grécku, prerušované čiary ukazujú prognózy vývoja "Trojky". Zdroj: Zerohedge.
Ale vieme, že ekonómovia sú od prírody optimisti, pretože majú lepší náhľad na možnosti energetických zdrojov, ako ľudia, ktorí sa naozaj venujú energetike a výskumu nových (alternatívnych) zdrojov energie. Ostatných považujú za "katastrofistov".
Ekonomický argument, že energetický zdroj bude automaticky nahradený niečím iným, keď dostatočne vzrastie jeho cena a) platí iba v prípade, ak prechádzame z menej kvalitnejšieho zdroja energie na kvalitnejší, b) ignoruje negatívne sociálne dopady rastúcej ceny existujúceho zdroja.
Jeden z posledných prípadov takýchto negatívnych dopadov sú protesty v Jordánsku:
"Demonstrators in Amman, Jordan, battled riot police Wednesday in a fury over gas prices. And those who stayed after the tear gas and water cannons were fired did something rare in that nation: They chanted slogans against King Abdullah."
Sú rastúce ceny ten najlepší a jediný spôsob, ako "nahradzovať" energetické zdroje? Príkladov, keď za rozsiahlymi protestami a demonštráciami stáli rastúce ceny palív a energie, je v posledných rokoch nespočet.
Nehovoriac o rastúcom geopolitickom napätí v Izraeli, Arabskej jari, zhoršujúcich sa čínsko-japonských vzťahoch, občianskej vojne v Sýrii a kríze v Egypte, kde v prípade oboch krajín zohrávali významnú úlohu klesajúca ťažba ropy a rastúce ceny potravín a ropy (v kombinácii s rastúcou populáciou), iba neinformovaný (?) ekonóm sa môže spýtať, "prečo potrebujeme nahradzovať ropu TERAZ", v situácii, keď už VČERA bolo neskoro.
Nasledujúci obrázok ukazuje včerajší útok Izreala na oblasť severného Pásma Gazy, bez komentára: