Človek nemusí byť génius, ani ekonóm, a dokonca ani analytik, aby mubolo jasné, že všetkozlé, je na niečo dobré. Koniec koncov, aj 2. svetová vojna bola na niečo dobrá – priniesla nám zrýchlenie a zefektívnenievýskumu a s ním napríklad radarovú a satelitnú technológiu. Dúfamale, že budete súhlasiť, ak 2. svetovú vojnu označím jednoducho za zlú. Rovnako tak si dovolím odsúdiť ajprebiehajúcu krízu (po ktorej v lepšomprípade nebude nasledovať 3. svetová vojna), pretože niektorí z nej vyťažiaa mnohí zbohatnú, oveľa viac ľudí bude (materiálne) chudobnejších a budetrpieť. Mnohí (analytici (?), ekonómovia(?)) meditujú nad tým, prečo došlo k úverovejkríze, ktorá spustila ekonomickú krízu (a bude nasledovať sociálna). Dovoľte miteda nasledujúci graf od ekonóma JeffaRubina:
http://www.theoildrum.com/files/Recessions%20and%20Oil%20Spikes.png
Posledných päť veľkých recesií VŽDY predchádzal rýchly nárast cien ropy. Nárastcien ropy mal v minulosti rôzne príčiny – napríklad priškrtenie dodávokropy OPECom, vojnu v Perzskom zálive, alebo pád dvojičiek. Avšak nie tietoudalosti „samy o sebe“, ale následnýnárast cien spôsobil nástup ekonomickej recesie, teda záporný rast HDP. Recesiesa viac menej skončili spolu s koncom poklesucien ropy. Určite vás napadlo, že rozdiel v cene ropy na začiatku, a nakonci recesia určuje aj jej rozsah. Je to dosť pravdepodobné, a ak je topravda, zažívame a budeme zažívať jednu z najväčších recesií v histórii vôbec (podobnú tým v rokoch 1929alebo 1873). Predobrú ekonomickú analýzu (nie takú, čo čítate v novinách, alebo vidíte vtelevízii), pozri grafy na tejtostránke (Center for Geoeconomic Studies, klikni na CGS Indicators). Či už veríte, alebo nie,že nedávny rast cien ropy súvisel s ropným zlomom, zásadná otázkaznie, či sa poučíme.
Poučíme v tom zmysle, že sa (konečne) zovšetkých síl pokúsime zbaviť závislosti na rope (a ďalších fosílnych palivách)a to napriek (dočasne) nízkym cenám ropy (ťažko im odolať!!), a budemezvyšovať investície do výskumu a inštalácie obnoviteľných zdrojov, zvyšovaťinvestície podporujúce energetickú účinnosť a úspory, podporovaťvzdelávanie, investovať do elektrifikácie dopravy (elektromobily, elektrickáhromadná doprava (vlaky...)), a podobne. Je tiež potrebné ľuďom povedať,že energia bude stále drahšia a že je nevyhnutné zníženie životnej úrovne(pokiaľ si niekto nevšimol, že planéta je konečná).
Alebo budeme naďalej snívať o „energetickej nezávislosti“ a diverzifikácii zdrojov(ako v prípade plynu sen o pravdepodobne nikdy nedokončenom plynovode Nabucco, v prípaderopy sen o „nových ložiskách“). Budeme naďalej ľudí ubezpečovať, že „plynu aropy“ (aj uhlia!!) je dosť, a keď nastane ďalšia, a ešte väčšia kríza,tak povieme, „to sa predsa nedalo predvídať“.
Mimochodom, koľkí z vás si robia zálusk nalacné autá? Ubezpečujem vás, že je to tá najhoršia investícia, akú dnes môžeteurobiť.
Takže čo myslíte, poučíme sa, alebo iba budeme „riešiť“následky?