Poučíme sa z prebiehajúcich kríz?

Bez plynu a niektorí v zovretí chladu. Aj preto zabúdame, prečo sme v takej situácii, akej sme. Nechcem hodnotiť to, prečo Rusi zastavili dodávky plynu Ukrajine (aj keď veľmi pravdepodobne kvôli peniazom). Chcem sa ale zamyslieť nad tým, či sa zo súčasnej situácie (teda ropnej, plynovej, energetickej, klimatickej, potravinovej a neviem ešte akej krízy), poučíme.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (69)

Človek nemusí byť génius, ani ekonóm, a dokonca ani analytik, aby mubolo jasné, že všetkozlé, je na niečo dobré. Koniec koncov, aj 2. svetová vojna bola na niečo dobrá – priniesla nám zrýchlenie a zefektívnenievýskumu a s ním napríklad radarovú a satelitnú technológiu. Dúfamale, že budete súhlasiť, ak 2. svetovú vojnu označím jednoducho za zlú. Rovnako tak si dovolím odsúdiť ajprebiehajúcu krízu (po ktorej v lepšomprípade nebude nasledovať 3. svetová vojna), pretože niektorí z nej vyťažiaa mnohí zbohatnú, oveľa viac ľudí bude (materiálne) chudobnejších a budetrpieť. Mnohí (analytici (?), ekonómovia(?)) meditujú nad tým, prečo došlo k úverovejkríze, ktorá spustila ekonomickú krízu (a bude nasledovať sociálna). Dovoľte miteda nasledujúci graf od ekonóma JeffaRubina:
http://www.theoildrum.com/files/Recessions%20and%20Oil%20Spikes.png

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Posledných päť veľkých recesií VŽDY predchádzal rýchly nárast cien ropy. Nárastcien ropy mal v minulosti rôzne príčiny – napríklad priškrtenie dodávokropy OPECom, vojnu v Perzskom zálive, alebo pád dvojičiek. Avšak nie tietoudalosti „samy o sebe“, ale následnýnárast cien spôsobil nástup ekonomickej recesie, teda záporný rast HDP. Recesiesa viac menej skončili spolu s koncom poklesucien ropy. Určite vás napadlo, že rozdiel v cene ropy na začiatku, a nakonci recesia určuje aj jej rozsah. Je to dosť pravdepodobné, a ak je topravda, zažívame a budeme zažívať jednu z najväčších recesií v histórii vôbec (podobnú tým v rokoch 1929alebo 1873). Predobrú ekonomickú analýzu (nie takú, čo čítate v novinách, alebo vidíte vtelevízii), pozri grafy na tejtostránke (Center for Geoeconomic Studies, klikni na CGS Indicators).  Či už veríte, alebo nie,že nedávny rast cien ropy súvisel s ropným zlomom, zásadná otázkaznie, či sa poučíme.

SkryťVypnúť reklamu

Poučíme v tom zmysle, že sa (konečne) zovšetkých síl pokúsime zbaviť závislosti na rope (a ďalších fosílnych palivách)a to napriek (dočasne) nízkym cenám ropy (ťažko im odolať!!), a budemezvyšovať investície do výskumu a inštalácie obnoviteľných zdrojov, zvyšovaťinvestície podporujúce energetickú účinnosť a úspory, podporovaťvzdelávanie, investovať do elektrifikácie dopravy (elektromobily, elektrickáhromadná doprava (vlaky...)), a podobne. Je tiež potrebné ľuďom povedať,že energia bude stále drahšia a že je nevyhnutné zníženie životnej úrovne(pokiaľ si niekto nevšimol, že planéta je konečná).

Alebo budeme naďalej snívať o „energetickej nezávislosti“ a diverzifikácii zdrojov(ako v prípade plynu sen o pravdepodobne nikdy nedokončenom plynovode Nabucco, v prípaderopy sen o „nových ložiskách“). Budeme naďalej ľudí ubezpečovať, že „plynu aropy“ (aj uhlia!!) je dosť, a keď nastane ďalšia, a ešte väčšia kríza,tak povieme, „to sa predsa nedalo predvídať“.

SkryťVypnúť reklamu

Mimochodom, koľkí z vás si robia zálusk nalacné autá? Ubezpečujem vás, že je to tá najhoršia investícia, akú dnes môžeteurobiť.

Takže čo myslíte, poučíme sa, alebo iba budeme „riešiť“následky?

Alexander Ač

Alexander Ač

Bloger 
  • Počet článkov:  670
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Autor pracuje v Ústave výskumu globálnej zmeny, AV ČR. www.CzechGlobe.cz Zoznam autorových rubrík:  VzťahyKlimatická zmenaRopný zlomFinančná krízaJadrová energiaEgyptArgentínaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Marcel Rebro

Marcel Rebro

136 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu