Prehodnotí slovenská vláda svoju energetickú stratégiu?

Písmo: A- | A+

Slovenská energetická stratégia počíta s tým, že v roku  2030 bude mať Slovensko k dispozícii približne 2-násobné množstvo ropy, ako má dnes. Tento predpoklad je nereálny, a naša vláda by to mala čím skôr oznámiť verejnosti, a zároveň prehodnotiť prístup k budúcim dodávkam ropy.  Je totiž možné, že ťažba ropy nebude v roku 2030 vyššia ako je dnes, a veľmi pravdepodobne bude výrazne nižšia. Prečo?

Ropy bude menej, a bude sa vyčerpávať rýchlejšie

 

 

Medzinárodná energetická Agentúra (IEA) publikovala správu (World Energy Outlook 2008), v ktorej znížila predpoklady ťažby ropy a zvýšila odhad rýchlosti vyčerpávania ropných polí. Zatiaľ čo ešte v roku 2007 IEA predpokladala, že dopyt (a teda aj ťažba) po rope sa bude pohybovať v roku 2030 na úrovni 130 mil. barelov denne, teraz hovorí o 106 mil. oproti dnešným 85 mil. barelom denne. 106 mil. barelov v roku 2030 stále znamená priemerný medziročný rast o 1 %, IEA však predpokladá vrchol ťažby konvenčných zásob ropy pred rokom 2030, okolo roku 2020, uviedol Fatih Birol v rozhovore s Georgom Monbiotom. To sa stalo vôbec po prvý krát, čo oficiálny predstaviteľ IEA uznal príchod „ropného zlomu“. Ak IEA znížila odhad ťažby ropy zo 130 mil. na 106 mil. barelov, je celkom dobre možné, že v roku 2009 už bude tvrdiť, že to bude napríklad 90 mil. barelov, čo je mimochodom, ďaleko realistickejší odhad.

 

 

Potrebujeme globálnu energetickú revolúciu

 

Zarážajúca nie je ale len zmena predpovede zo 130 na 106 mil. barelov denne, ale aj zmena rýchlosti vyčerpávania ropných ložísk. Zatiaľ čo v roku 2007 EIA tvrdila, že pokles ťažby ropy bude 3.7 % ročne, podľa poslednej správy to bude už 6.7 %, a vroku 2030 sa zvýši na 8.6 %. Čiže nutnosť nahradzovať tento pokles je naliehavejšia. Prečo táto zmena? Podľa slova Fatih Birola, hlavného ekonóma EIA preto, lebo doteraz neexistovali údaje od tom, ako rýchlo sa budú vyčerpávať ropné polia, a pri odhade v roku 2007 vychádzali z vtedy známych skutočností. Fatih Birol tiež hovorí, že potrebujeme „globálnu energetickú revolúciu“, aby sme sa vyhli nedostatku ropy.

Potrebujeme zvýšiť investície

Podľa EIA, len v rokoch 2000-2007 došlo až k trojnásobnému nárastu investícií do existujúcich a nových ropných polí. Čím vyššia je totiž celková spotreba, tým ťažšie je dosiahnuť jej ďalšie zvýšenie. Navyše najprv dochádza k ťažbe kvalitnej a ľahko dostupnej (teda lacnej) ropy s vysokou energetickou návratnosťou. Pre porovnanie, kým na začiatku minulého storočia stačil jeden investovaný barel ropy na vyťaženie 100 barelov, dnes jeden barel stačí na vyťaženie len 20-30 barelov. Aj preto musí cena ropy v budúcnosti nevyhnutne stúpať. IEA odhaduje, že pre dosiahnutie ťažby spomínaných 106 mil. barelov budú potrebné investície v rokoch 2007-2030 až 26 biliónov (26 000 000 000 000) dolárov, teda viac ako bilión dolárov ročne. Kde sa tieto peniaze nájdu, ponechám na čitateľovi. Navyše v časoch, kedy je trhová  hodnota ropy na úrovni menej ako 40 $ z rekordných 147 $, strácajú zmysel mnohé pôvodne plánované projekty, ktoré nie sú pri súčasných cenách ekonomicky návratné (napríklad ťažba ropy z ropných pieskov sa oplatí pri cene ropy asi 60-70$). Je nepravdepodobné, že pokiaľ nedôjde k oživeniu ekonomiky v najbližších mesiacoch či rokoch, tak bude dostatok financií na zvyšovanie ťažby ropy, prípadne na financovanie výskumu alternatívnych zdrojov, ktoré by nás zbavili závislosti na rope. Hrozí ale tiež, že oživenie ekonomiky do sebou prinesie prudký nárast cien ropy, ktorý znovu bude spojený s ďalšou a ešte hlbšou ekonomickou recesiou. V ideálnom prípade by ceny ropy nemali byť ani príliš nízke, ani príliš vysoké. Či je takáto situácia reálna, ponechám na zváženie. Na základe týchto, ale aj mnohých iných dôkazoch sa domnievam, že predpokladať na Slovensku v roku 2030 dvojnásobné množstvo ropy oproti dnešku je zo strany slovenskej vlády v lepšom prípade nezodpovedné, v horšom prípade nebezpečné.

 

 

P.S. – Pozri aj môj článok pre Euro-Atlantic Quaterly.

Iné užitočné zdroje: www.EnergyBulletin.cz, www.EnergyBulletin.net, www.TheOilDrum.com, www.ZlomRopy.blogspot.com
Skryť Zatvoriť reklamu