Ropný zlom? Ale kdeže!

Ignorancia ropného zlomu je tolerovateľná v prípade, ak ropa do vášho života nezasahuje nijakým zásadným spôsobom. To sa bohužiaľ týka iba zlomku populácie v zlomku krajín prevažne rozvojového sveta. Napriek tomu už prebiehajúce dôsledky ropného zlomu naďalej ignoruje 99 % populácie. Zdá sa, že problém nakoniec nepredstavuje "horné" 1 % populácie, ale "dolných" 99 % populácie... ale odbáčam.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (14)

Nie je žiadnym tajomstvom, že ropa patrí medi neobnoviteľné zdroje energie. Každý neobnoviteľný zdroj bude vyčerpaný. A ropa nie je žiadna výnimka. Vyčerpateľnosť zdrojov je problém starý ako ľudstvo samo, a problém nastáva vtedy, keď vyčerpávaný zdroj nemá adekvátnu náhradu.

Adekvátna náhrada je taká, ktorá nie je spojená s rastom cien, sociálnymi nepokojmi, ekonomickými krízami, či vojnami o náhradné zdroje. Všetky dôkazy naznačujú, že adekvátnu náhradu za ropu v súčanosnosti nemáme. Najviditeľnejšie to dokazuje rastúca cena ropy.... a klesajúca spotreba.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

USA nepatrí medzi svetové veľmoci náhodou. Ako prvá krajina začala proces industrializácie a využívania fosílnych palív, najmä ropy, a prekonala tak dovtedajšiu priemyselnú a vojenskú veľmoc - Veľkú Britániu.

K efektívnemu bankrotu USA však došlo už v roku 1971, keď bol definitívne opustený zlatý štandard a Američania mohli klesajúcu ťažbu ropy od roku 1970 nahradiť zo zahraničia výmenou za "petrodoláre". Brilantný ekonomický ťah, ktorý umožnil exponenciálny rast dlhu a umožnil tiež zakrývať realitu energetického a ekonomického poklesu ešte ďalších viac ako 30 rokov. Mimochodom Rusko takéto štastie nemalo a rozpadu Sovietskeho Zväzu predchádzala niekoľko-ročná kulminácia ťažby ropy a jej vrchol v roku 1988. Ale naspäť k USA. Nasledujúci graf ukazuje počet najazdených kilometrov na amerických cestách, prepočítaných na počet obyvateľov: ...

SkryťVypnúť reklamu

Od júna 2005 až do októbra 2012 kleslo množstvo najazdených kilometrov v prepočte na obyvateľa o viac ako 10 %. Ide o výraznejší a dlhší pokles ako počas "ropných šokov" v 70. rokoch minulého storočia. Zdroj: Doug Short.

To nenaznačuje práve oživenie ekonomickej aktivity, o ktorej všetci hovoria. Väčšina ekonómov sa pozrie na ceny ropy a jej rastúcim cenám sa poteší, pretože to znamená "rast dopytu". Realita je však opačná: ...

Kde sú tie "nové" technológie, ktoré sa "objavia" vďaka rastúcim cenám konvenčných zdrojov energie? (Zdroj: Doug Short)

A hoci predaj automobilov v USA rastie (dokonca aj tých na hybridný, či elektrický pohon)...: ..

SkryťVypnúť reklamu

Zdroj: Calculated risk.

...tušíte správne. Časť nárastu "dopytu" je umožnená nárastom úverov na nákup aút. Tie oproti minulému roku vzrástli o 5,5 %, kým mzdy za rovnaké obdobie narástli len o 1,1 %.

Kde nerastie zamestnanosť a mzdy, pomôžu úvery. Ako to skončilo v prípade hypoték, všetci vieme...

Šťastné a Veselé Vianoce!

Alexander Ač

Alexander Ač

Bloger 
  • Počet článkov:  670
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Autor pracuje v Ústave výskumu globálnej zmeny, AV ČR. www.CzechGlobe.cz Zoznam autorových rubrík:  VzťahyKlimatická zmenaRopný zlomFinančná krízaJadrová energiaEgyptArgentínaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu