Známy je výrok Bena Bernankeho z leta roku 2005:
"Nikdy sme nemali pokles cien domov na celonárodnej úrovni. Takže si myslím, že pravdepodobnejšie je, že rast cien sa spomalí, možno stabilizuje..."
Tu je vývoj priemerných reálnych cien domov v USA od roku 1890 podľa Case-Shillerovho indexu do roku 2005:

Prejdite kurzorom nad obrázok pre aktualizáciu cien domov v USA do roku 2010. Čo nikdy nebolo, nikdy nemôže byť, správne? Takže otázka v nadpise článku sa zdá byť zodpovedaná...
Keďže pre väčšinu ekonómov nie je v živote nič ťažšie ako predstaviť si zvrátenie trendu exponenciálneho rastu, nedajbože do exponenciálneho poklesu, napadá mi ešte jeden príklad:

Smutné je to, že nie je otázka, ČI dôjde k poklesu populácie na globálnej úrovni, ale KEDY, AKO, a AKO RÝCHLO k nemu v (nie príliš vzdialenej) budúcnosti dôjde.
Som si istý, že pre mnohých (nielen) ekonómov bude takýto vývoj prekvapivý, ak nie rovno šokujúci, a budú tvrdiť, že sa mu dalo zabrániť, ak by sa urobilo práve toto (napríklad tlačili peniaze :-), alebo niečo iné, podobne múdre. Budú to však práve oni (a zvyšných 99,99 % populácie ignorantov), ktorí budú mať hlavný podiel na vývoji v budúcnosti...
A teraz už vás pozývam do kín no nový film:
Bonus: nasledujúce video je rozhovor dvoch nositeľov nobelovej ceny, Maria Molinu, a Roberta Laughlina. Mario Molina dostal Nobelovu cenu za chémiu v roku 1994 (freóny) a Robert Laughlin dostal Nobelovu cenu za fyziku v roku 1998 (frakčný kvantový Hallov efekt).
Molina vystupuje v roli "optimistu", a je presvedčený, že problémy súvisiace s energiou vyriešime, Robert Laughlin je "pesimista" a tvrdí, že problémy súvisiace s energiou skôr nevyriešime. Obaja diskutujú s troma mladými výskumníkmi v oblasti energetiky:
Hádajte, na ktorú stranu sa mladí vedci pridali. V jednej chvíli Robert Laughlin hovorí: "Economists are idiots..." Kto vie, čo tým mal na mysli... :-)
Ak náhodou dopozeráte video až do konca, zistíte, že v skutočnosti ani Robert Laughlin nie je pesimista...