
V tomto blogu sa pokúsim ukázať, že návrat k ekonomickému rastu bude podmienený revolučným technologickým objavom, ktorý môže, ale nemusí prísť. Bez neho sa však takmer určite nachádzame na „zostupnej“ trajektórii globálnej energetickej a zároveň ekonomickej výkonnosti.

Nasledujúci graf zobrazuje vzťah medzi reálnym hrubým domácim produktom USA a množstvom dostupnej energie (z fosílnych palív, jadra, a vody) od roku 1890 do roku 1982. (Cleveland a kol. 1984, Science).
Je zrejmé, že celkové množstvo hrubého domáceho produktu úzko súvisí s množstvom dostupnej energie. V časoch, keď stúpala spotreba energie, rástlo aj HDP, a naopak.
Podľa mnohých výskumníkov sa nachádzame v období tzv. „ropného zlomu“, to znamená, že sme dosiahli maximum ťažby ropy, ktorá bude v budúcnosti už len klesať. Existujú nejaké dôkazy, ktoré ukazujú, že sme už blízko, alebo dokonca za ropným zlomom?

Horný graf znázorňuje vývoj cien veľrybích kostí a spodný graf ukazuje ich vyťažené množstvo v kilolibrách (tj. asi 540 kilogramov) v rokoch 1800 až 1880. Grafu upravený podľa Ugo Bardi, 2004 (zdroj tu).
Príklad z minulosti ukazuje, že hoci cena komodity (v tomto prípade rybích kostí) na trhoch osciluje aj keď jej sa jej dostupnosť zvyšuje, keď však ťažba dosiahne vrcholu, ceny sa stávajú viac nestabilné a rozkolísané („volatilita“ ceny rastie). Aká je situácia s cenami ropy dnes?
