Posúďte nasledujúci graf tažby ropy v USA od roku 1920 doteraz:

Ťažba ropy v miliónoch barelov denne od roku 1920 až do novembra tohto roku (priemery za mesiac, posledná hodnota je priemer za predposledný novembrový týždeň). Kam až ťažba porastie? Ťažko odhadnúť, treba však pripomenúť, že nekonvenčné ložiská ropy majú rýchle vyčerpávanie, ich využívanie vyžaduje trvalo vysokú cenu ropy, a majú neporovnateľne vyššie ekologické dopady oproti konvenčnej rope, a to aj odhliadnuť od emisií CO2.(Je zrejmé, že USA sa klimatickej zmeny naozaj neobáva!) Zdroj: EIA.
Súčasný nárast ťažby je rekordný v porovnaní s minulosťou, takže z tohto pohľadu je možné vývoj hodnotiť naozaj ako obdivuhodný. Pravdepodobne nikto v komunite analytikov a vedcov zaoberajúcich sa problematikou ropného zlomu takýto vývoj neprepdokladal.
Samozrejme, tento vývoj je možno honotiť pozitívne z toho pohľadu, že klesá potreba USA dovážať ropu zo zahraničia. Pozitívne by tiež bolo, keby sa všetka energia z nekonvenčných zdrojov použila na budovanie nefosílnej energetickej infraštruktúry a s predpokladom významne nižšej spotreby energie, ako dnes (!). Deje sa tak skôr iba v minimálnej možnej miere. Ak vôbec.
Pozitívne však nie je možné hodnodiť vývoj spojený s ďalšími emisiami skleníkových plynov, a už vôbec nie vývoj spojený s ďalšími ekologickými dopadmi (ako napr. zemetrasenia, vysoká spotreba vody a jej znečisťovanie, atď.) tohto spôsobu ťažby fosílnych zdrojov. .
Graf ukazuje projekciu vývoja ťažby ropy pre USA do roku 2040 podľa EIA z roku 2013. Je zrejmé, že v skutočnosti je už súčasná ťažba vyššia, ako predpokladané maximum prognózy EIA. (Zdroj: Hughes, 2013)
K téme by sa dalo vyjadriť oveľa, oveľa obšírnejšie, možno bude čas neskôr. Medzičasom odporúčam záujemcom preštudovať nasledujúcu vynikajúcu prezentáciu o ťažbe nekonvenčnej ropy a zemného plynu v USA, jej perspektívach a možnostiach.