reklama

Veľká Británia je časovaná dlhová bomba

Možno príliš prehnaný titul? Presne to si však myslia niektorí poprední finanční analytici vo Veľkej Británii, a s ich tvrdením sa bohužiaľ dá iba súhlasiť. Veľká Británia je ďalší v poradí z mnohých štátov, kde vláda, firmy, a ľudia nahromadili príliš veľa dlhu, ktorý nie je možné splatiť. Otázku už len zostáva, kedy si to uvedomia aj investori.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (61)

V súčasnosti je Veľká Británia vnímaná investormi ako tzv. "bezpečný prístav" (safe haven). Zatiaľ čo v prípade Nemecka, ktorému sa občas podarí dosiahnuť negatívne výnosy z dlhopisov (takže investori platia za to, že môžu Nemecku požičiavať), je tento postoj pochopiteľný, v prípade Veľkej Británie už menej.

Reálna ekonomika Veľkej Británie je totiž v oveľa horšom stave, ako je napr. v prípade Nemecka. Ratingová agentúra Fitch nedávno ohlásila zníženie ratingu krajiny na AA+, a pridala sa tak k podobnému kroku agentúry Moody's z februára tohto roku. Samozrejme, nie je príliž dôležité, čo hovoria ratingové agentúry, ale skutočná ekonomická situácia danej krajiny.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Súčasná (a dočasná) výhoda krajiny je, že si môže požičiavať za historicky najnižšie úroky:

Výnosy vládnych dlhopisov Veľkej Británie od roku 1728. Dnes sa pohybujú na úrovni 1,5-2 %.

Súčasné veľmi nízke úroky umožňujú ďalšie zadlžovanie, problém však je v tom, že množstvo vytvoreného dlhu už neumožňuje opätovné zvýšenie úrokov. Znamenalo by to bankrot krajiny, podobne, ako to pozorujeme napríklad v Grécku.

Ďalším problémom sú nadhodnotené ceny bytov, ktoré sú napriek poklesu od roku 2008 stále príliš vysoko:

Klesajúce ceny domov predstavujú pre banky problém, ako sme mali možnosť vidieť v prípade USA, a vidíme v prípade Španielska. Ich výraznejší pokles bol aj v minulosti spojený s ekonomickými recesiami. Pre ďalšie údaje pozri tu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ani s ekonomickým rastom, ktorý je nevyhnutnou podmienkou pre bezproblémové splácanie pôžičiek s úrokmi, to nevyzerá tak ružovo, ako tomu bolo doteraz:

Obrázok blogu

Rast ekonomiky bol najvýraznejší v 70. rokoch minulého storočia, odvtedy dlhodobo spomaľuje. Súčasná recesia je najdlhšia v dejinách krajiny. Modrá čiara ukazuje polynomiálny a čierna čiara ukazuje exponenciálny model. Čierna prerušovaná čiara ukazuje pokračovanie HDP, ak by v roku 2008 nedošlo k recesii. Zdroj: Guardian.

V niektorých článkoch sa môžete dočítať, že dlhová situácia krajiny nie je v takom zlom stave, a je možné sa bez problémov naďalej zadlžovať. Aspoň v najbližších rokoch. Argument je najčastejšie v tom, že vládny dlh v pomere ku HDP bol v minulosti výrazne vyšší, ako je dnes:

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V minulosti býval dlh krajiny naozaj vyšší, ako je dnes (červená oblasť), ak sa však do súčasného dlu započíta aj "záchrana" finančného sektora, národný dlh sa vyšplhá nad hodnotu 150%/HDP a blíži sa k rekordným hodnotám s výminkou svetových vojen. (Zdroj: Thomas Clark).

Ak sa pozrieme na situáciu celkového dlhu (to znamená finančného, súkromného a verejného sektoru) v pomere ku HDP, najhoršia situácia je práve vo Veľkej Británii:

V súčanosti dosahuje celkový dlh Veľkej Británie hodnotu približne 950 % HDP. Ďalším výrazným komplikujúcim faktorom je prudko klesajúca ťažba ropy a zemného plynu:

Kým ešte v roku 1999 vyťažila Británia približne 3 milióny barelov ropy a tekutých zložiek zemného plynu, dnes je to o viac ako 2 milióny barelov denne menej. Veľká Británia sa tak stáva dovozcom ropy a tekutých palív po prvý krát od roku 1980 (Zdroj: Euan Mearns).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pred dlhovou krízou, ktorá zasiahne "spôsob života každého" dramaticky varuje aj najpredávanejší britský finančný magazín založený pred 12 rokmi, MoneyWeek:

Zdá sa však, že vydavatelia tohto časopisu to myslia so svojím varovaním naozaj vážne. Bohužiaľ s ich prognózami musím na základe faktov len súhlasiť. Pre tých, ktorí chcú vedieť viac, možno odporučiť nasledujúci dokument:

.

Súčasný životný štýl vo Veľkej Británii je neudržateľný.

Alexander Ač

Alexander Ač

Bloger 
  • Počet článkov:  670
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Autor pracuje v Ústave výskumu globálnej zmeny, AV ČR. www.CzechGlobe.cz Zoznam autorových rubrík:  VzťahyKlimatická zmenaRopný zlomFinančná krízaJadrová energiaEgyptArgentínaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Iveta Rall

Iveta Rall

79 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu