Jaroslav Petr, Stanislav Mihulka, Osel, hurikány a "alarmisti"

Bohužiaľ sa stalo pravidelnosťou, že príspevky na portáli www.osel.cz týkajúce se globálneho otepľovania majú veľmi pochybnú, až skoro žiadnu úroveň. Takým je aj posledný článok Jaroslava Petra a prakticky všetky články Stanislava Mihulku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (75)

Jaroslav Petr vo svojom poslednom článku píše nasledovné:

"Rok 2005 přinesl rekordních 28 pojmenovaných atlantických hurikánů. Dokonce se poprvé stalo, že nestačila jména z připraveného abecedního seznamu.

Zastánci globálního oteplování měli v rukou jasný argument o tom, že se pozemské klima „radikalizuje“ a na Zemi přibývá katastrofických, extrémních klimatických jevů.

Do tohoto scénáře krutě nezapadl rok 2006, kdy se v Atlantiku zrodilo jen deset hurikánů, jež si zasloužily pojmenování. Pokles byl markantní – 64%. Ponechme stranou diskuse o tom, zda bychom rok 2006 neměli považovat naopak za projev zklidnění pozemského klimatu. Jedno je jisté. O mechanismech vzniku silných bouří s katastrofickými následky stále ještě nevíme dost. "

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

To, že v roku 2005 bol rekordný počet hurikánov v Atlantiku samozrejme nie je žiadny dôkaz globálneho otepľovania (ten spočíva najmä v narastajúcej globálnej teplote) a ani to podľa mňa nikto (seriózny) netvrdí. Aj keď mi nie je jasný termín "radikalizuje", keď sa pozrieme do správy IPCC, je nárast v niektorých ukazateľoch "extrémneho počasia" zreteľný a pozorovateľný, ako je napríklad výskyt sucha alebo intenzívnych srážok. 

Vôbec nie je pravda, že do "scénára" (akého?) nezapadol rok 2006. Pokles počtu hurikánov v Atlantiku je veľmi dobre vysvetlený javom El Nino, ktorý svojím vplyvom vytvára menej vhodné podmienky pre ich vznik. 

SkryťVypnúť reklamu

Môže sa zdať paradoxné, že El Nino zvyšuje globálnu teplotu a napriek tomu je počet hurikánov v rokoch El Nina v Atlantiku nižší. To je pravdepodobne tiež dôvod, prečo sa objavila štúdia, že s pokračujúcim otepľovaním bude hurikánov ubúdať. Pri tom všetkom sa tiež vie, že intenzita a celková energia, ktorú hurikán počas svojho života vydá je vo veľmi úzkej korelácii s povrchovou teplotou oceánu (Emanuel, 2004) a táto intenzita sa za posledných 30 rokov výrazne zvýšila spolu s tým, ako narástla povrchová teplota oceánov (počet hurikánov sa v globále nezvýšil, intezita áno. Zvýšenie počtu sa pravdepodobne prejaví pri ďalšom otepľovaní).

SkryťVypnúť reklamu

Paradox? Iba zdanlivo. Pre vznik hurikánu je totiž dôležitý aj parameter tzv. vertikálneho prúdenia vzduchu. El Nino síce na jednu stranu zvyšuje povrchovú teplotu oceánov najmä v Pacifiku, avšak tiež pôsobí tak, že zvyšovaním verikálneho prúdenia pôsobí proti vzniku hurikánov v Atlantiku. Je len logické, že aktivita cyklónov v oblasti Pacifiku bola v roku 2006 veľmi vysoká.

Rok 2006 by sme samozrejme mohli považovať za "sklidnenie klimatu", ak by nás zaujímala iba táto oblasť (teda Atlantik a Severná Amerika) a žiadna iná. To je podobné ako tvrdiť, že niekde na Zemi sa ochladzuje, takže sa vlastne globálne neotepľuje. Navyše, počet hurikánov 10 je relatívne vysoký pre roky "El Nina", to už je ale asi príliš detailný rozbor pre ne-klimatológa ;-)

SkryťVypnúť reklamu

V podobnom duchu sa nesie aj pochybný článok Stanislava Mihulku o hurikánoch a otepľovaní. 

Je isté, že netreba o globálnom otepľovaní písať ideologicky a pokiaľ sa chcete dozvedieť kde sa momentálne nachádza veda o globálnom otepľovaní, neodporúčam čítať portál www.osel.cz

Ak áno, tak len pre pobavenie ;-)

A rád by som upozornil, že treba rozlišovať medzi "ekologickými aktivistami", "politikmi", "alarmistami" a "klimatológmi". Niektorým ľuďom to môže splývať v jedno a to isté a potom skĺzavajú do demagogických článkov.... 

Alexander Ač

Alexander Ač

Bloger 
  • Počet článkov:  670
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Autor pracuje v Ústave výskumu globálnej zmeny, AV ČR. www.CzechGlobe.cz Zoznam autorových rubrík:  VzťahyKlimatická zmenaRopný zlomFinančná krízaJadrová energiaEgyptArgentínaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,077 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu