
Hurikán vzniká vtedy, ak voda pri povrchu hladiny oceánu dosiahne určitú kritickú teplotu. Ďalšími faktormi je napríklad aj prúdenie vetra. Podľa Milana Lapina, známeho slovenského klimatológa je príčina zvýšeného výskytu tropických búrok a hurikánov jednoznačná: “posledný mesiac je teplota povrchu mora v danom regióne od 29 do 31 °C, čo je o 2-3 °C nad dlhodobým priemerom. Keďže sila hurikánu závisí predovšetkým od teploty povrchu mora, je viac-menej jasná príčina zosilnenia hurikánov"
Možno sa teraz dohadovať, PREČO je priemerná teplota vyššia. Určite nie je možné za žiadnu meteorologickú udalosť viniť globálne otepľovanie. To by bolo príliš zjednodušujúce. Pravdepodobnejšie však už je, že ak jedným z rozhodujúcich faktorov pri vzniku hurikánu je teplota vody, a vyššia teplota vody súvisí s vyššou teplotou vzduchu nad ňou a vyššia teplota vzduchu súvisí aj s obsahom CO2 vo vzduchu, tak potom sa bude zvyšovať aj pravdepodobnosť silných hurikánov. Podľa posledných výzkumov sa za posledných 35 rokov zdvojnásobil počet hurikánov kategórie 4 a 5 (klikni), pričom však ich celkový počet zostal nezmenený (pozri graf). Je celkom dobre možné, že pri dostatočnom zýšení priemernej teploty vody dojde aj k zvýšeniu ich počtu.
Nedávno sa stavili dvaja ruskí vedci s americkým vedcom o desaťtisíc dolárov. klikni Američan tvrdí, že otepľovanie atmosféry je sposobené hlavne súčasnou zvýšenou koncentráciou C02 vo vzduchu. Rusi tvrdia samozrejme, že rozhodujúcim faktorom je slnečná aktivita a globálne priemerné teploty budú pomaly klesať. Na ktorú stranu by ste sa pridali???