Katrina, Rita a globálne otepľovanie

Dva extrémne silné hurkány v priebehu jedného mesiaca. Hurikán Katrina sa stal tretím hurikánom s najnižším nameraným tlakom (920 milibarov pri vpáde na pevninu) za posledných 100 rokov (odkedy sú historické záznamy), v zápätí ho predbehol hurikán Rita. Už teraz pred ním uteká viac ako 1 milión obyvateľov ohrozeného pobrežia. Rita je túto sezónu 16 tropickou pomenovanou búrkou a zatiaľ rekordným v počte pomenovaných búrok bol rok 1933. Vtedy zasiahlo pobrežie Severnej Ameriky až 21 búrok. Tento rok by však mohol byť rekordným, keďže do konca sezóny tropických búrok ostávajú ešte dva mesiace.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (25)
výskyt tropických búrok v Atlantiku od roku 1944
výskyt tropických búrok v Atlantiku od roku 1944 (zdroj: NOAA)

Hurikán vzniká vtedy, ak voda pri povrchu hladiny oceánu dosiahne určitú kritickú teplotu. Ďalšími faktormi je napríklad aj prúdenie vetra. Podľa Milana Lapina, známeho slovenského klimatológa je príčina zvýšeného výskytu tropických búrok a hurikánov jednoznačná: “posledný mesiac je teplota povrchu mora v danom regióne od 29 do 31 °C, čo je o 2-3 °C nad dlhodobým priemerom. Keďže sila hurikánu závisí predovšetkým od teploty povrchu mora, je viac-menej jasná príčina zosilnenia hurikánov"

Možno sa teraz dohadovať, PREČO je priemerná teplota vyššia. Určite nie je možné za žiadnu meteorologickú udalosť viniť globálne otepľovanie. To by bolo príliš zjednodušujúce. Pravdepodobnejšie však už je, že ak jedným z rozhodujúcich faktorov pri vzniku hurikánu je teplota vody, a vyššia teplota vody súvisí s vyššou teplotou vzduchu nad ňou a vyššia teplota vzduchu súvisí aj s obsahom CO2 vo vzduchu, tak potom sa bude zvyšovať aj pravdepodobnosť silných hurikánov. Podľa posledných výzkumov sa za posledných 35 rokov zdvojnásobil počet hurikánov kategórie 4 a 5 (klikni), pričom však ich celkový počet zostal nezmenený (pozri graf). Je celkom dobre možné, že pri dostatočnom zýšení priemernej teploty vody dojde aj k zvýšeniu ich počtu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nedávno sa stavili dvaja ruskí vedci s americkým vedcom o desaťtisíc dolárov. klikni Američan tvrdí, že otepľovanie atmosféry je sposobené hlavne súčasnou zvýšenou koncentráciou C02 vo vzduchu. Rusi tvrdia samozrejme, že rozhodujúcim faktorom je slnečná aktivita a globálne priemerné teploty budú pomaly klesať. Na ktorú stranu by ste sa pridali???

Alexander Ač

Alexander Ač

Bloger 
  • Počet článkov:  670
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Autor pracuje v Ústave výskumu globálnej zmeny, AV ČR. www.CzechGlobe.cz Zoznam autorových rubrík:  VzťahyKlimatická zmenaRopný zlomFinančná krízaJadrová energiaEgyptArgentínaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

766 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

225 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Roman Kebísek

Roman Kebísek

105 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu