McPherson dospel v roku 2002 k záveru, že v dôsledku dopadov klimatickej zmeny v kombinácii s ďalšími vplyvmi človeka na planétu nás čaká vyhynutie niekedy okolo roku 2030. Takéto tvrdenia samozrejme spadajú do oblasti "katastrofizmu", a ja osobne sa takýmto postojom/názorom nesúhlasím.
Nepopieram samozrejme neudržateľnosť súčasného vývoja, ako aj nezáujem veľkej (prakticky všetkej) časti populácie o kľúčové ekologické problémy, nikto však nedokáže povedať, či a kedy dôjde alebo NEdôjde k vyhynutiu celej, alebo veľkej časti populácie.
Napriek tomu odporúčam pozrieť si rozhovor s ním, kde veľmi stručne opisuje svoj nový život, o ktorom bol natočený aj dokument, rovnako ako aj dôvody, prečo sa rozhodol tak ako sa rozhodol. Rozhovor pozri tu:

Podľa McPhersona spôsobí nevyhnutné roztopenie arktického plávajúceho ľadu (možno už okolo roku 2015) spustenie niekoľkých urýchľujúcich spätných väzieb, ktoré v konečnom dôsledku povedú k tomu, že veľká časť (Severnej pologule) planéty sa už v krátkom čase stane neobývateľnou. Pre takéto tvrdenie však v súčasnosti neexistuje dostatok vedeckých dôkazov, hoci zmiznutie väčšiny arktického ľadu v priebehu najbližších rokov je už prakticky nevyhnuteľné:
Keď sa krivky spoja, Arktický ľad v lete sa stane minulosťou. Ťažko možno argumentovať, že arktický ľad "prežije" dlhšie, ako nasledujúcich niekoľko rokov. (Zdroj: Chris Reynolds)
McPherson samozrejme nie je problémom súčasnej spoločnosti. Je iba logickým dôsledkom nedržateľnosti v mene "rastu a pokroku" a je nevyhnutné, že (veľmi) malá časť populácie reaguje aj takýmto spôsobom. V USA existuje asi 1 % populácie tzv. "prepparov", ktorí sa pripravujú na kolaps súčasnej spoločnosti a snažia byť od nej nezávislí a sebestační.
Problém, ako som už naznačil, spočíva niekde inde. Spočíva v tom, že ľudia žijú a chovajú sa tak, akoby javy ako klimatická zmena, vyčerpávanie zdrojov, exponenciálny rast populácie, atď. buď neexistovali, alebo sa ich netýkali/neprispievali k nim. To však bohužiaľ nie je pravda.