
Rok 2005 znamenal pre Spojené štáty rekordnú hurikánovú sezónu, veľké horúčavy, dlhotrvajúce sucho a mrazivú snehovú búrku na Severovýchode. Podľa predbežných údajov z NOAA pojde o rok skoro taký teplý, ako bol doteraz najteplejší rok 1998. Podľa štúdie NASA však ide o najteplejší rok v histórii (link).(Skeptici globálneho otepľovania (nič nezvyčajné, množstvo ľudí neverí ani evolučnej teórii) sa vyjadrili, že tvrdiť, že rok bol "skoro najteplejší" je to isté jako tvrdiť "loď pristála bezpečne, ale skoro havarovala"… čakám, čo budú hovoriť za desť rokov, niečo ako: "no, už je neskoro…", alebo: "mali ste pravdu, gratulujeme")
Ani jeden zo štátov Ameriky nebol v novembri chladnejší ako priemer za roky 1895 až 2004. Vlna horúčav z júna prekonala denné rekordy na takmer viac ako 200 miestach v šiestich štátoch USA. V známom Údolí Smrti bol vytvorený rekord s počtom 7 za sebou idúcich dní s teplotou neklesajúcou pod 51,6°C (125°F). Zima sa niesla v znamení kontrastov, s nadmerným dažďom na juhovýchode a suchom na severozápade. Vyvádzanie zimných búrok z Pacifiku sprevádzali zosuvy pody a katastrofálne záplavy v južnej Kalifornii a znamenali v poradí druhú sezónu s najviac zrážkami v regióne juhozápadu. Rekordné a takmer rekordné množstvá snehu pomohli poľaviť v dovtedy 5 rokov suchom sužovanej oblasti. Na druhú stranu Rocky Mountains na Severozpade sa trápili s rekodne nízkymi úrovňami snehu na konci zimy. Nadpriemerné zrážky nasledujúcich mesiacov však zmiernili sucho v tejto oblasti. Počas jari sa sucho presunulo do oblasti stredozápadu, kedy Chicago a Rockford zaznamenali najsuchšiu periódu marec-november v histórii. Celkovo zhorelo v Spojených štátoch až 8,5 miliónov akrov lesa (link), čím bol prekonaný rekord z roku 2000. Z toho zhorelo iba na Aljaške, ktorá je jednou z najrýchlejšie sa otepľujúcich oblastí na svete, 4,5 milióna akrov lesa.
Severovýchod USA zaznamenal rekordné množstvo zrážok, postihnutý troma búrkami v októbri. 9 štátov zaznamenalo najmokrejš okóber od roku 1985. Snehová búrka "roku" v januári 2005 patrí medzi sedem najsilnejších v oblasti seveovchodu a priniesla najzasneženjší január v Bostone.
Sezóna hurikánov prelomila takmer všetky rekordy, aké si len vymyslíte: v počte pomenovaných tropických búrok (26, doteraz 21 v roku 1933), v počte hurikánov (14, doteraz 12 v roku 1969), v počte hurikánov kategórie 5 (3, doteraz 2 v 1961 a 1960), v počte silných hurikánov na pevnine (4, doteraz 3 naposledy v roku 2004), v najnižšom zaznamenanom tlaku v oku hurikánu (Wilma), v najrýchlejšie sa vyvíjajúcom hurikáne (Wilma), a v prvej zaznamenanej tropickej búrke, ktorá skončila nad Španielskom. (neviem, či je to všetko…)
V globálnom merítku sa tento rok takmer vyrovnáva roku 1998, ktorý charakterizovala jedna z najsilnejších klimatických epizód El Nino. Tento rok však nešlo o El Nino (je pravdepodobné, že ďaľšie El Nino bude ešte silnejšie ako v roku 1998), ale o abnormálne vysoké teploty v rozsiahlych oblastach Zeme. Najvačšie anomálie boli zaznamenané na Severnej pologuli a zahŕňali veľkú časť Ruska (kde bolo tento rok zaznamenané rozsiahle topenie permafrostu na ploche Nemcka a Francúzka dokopy), Škandinávie, Kanady a Aljašky. Počas minulého storočia bol nárast teploty v priemere o 0,6 °C, ale od roku 1976 bolo toto tempo trojnásobné, s najrýchlejšie sa otepľujúcimi oblasťami vo vyšších zemepisných šírkach. Odrážajúc teplý rok, rozsah arktickej ľadovej pokrývky bol najnižší od počiatku záznamov, pričom pokles nasledoval 4 roky po sebe (čo je zarážajúce aj vzhľadom na vysokú variabilitu snehovej pokrývky) (viac tu), nehovoriac u ubúdajúcich ľadovcoch (tu nájdete všetko o ľadovcoch)
Ďalšie výynamné udalosti zahŕňajú sucho v Južnej Afrike a oblasti západného cípu Afriky, silné monzúny v Indii, najhoršie sucho v Amazónii za posledné desaťročia, posilnené odlesňovaním, sucho v západnej Európe (požiare v Portugalsku) a rekordné teplo v Austrálii.
Všetky tieto trendy sú v súlade s vačšinou klimatických modelov. Jeden z posledných klimatických modelov (viac na www.climateprediction.net) varuje, že pri súčasnom trende nárastu CO2 bude priemerná teplota v roku 2300 až o 8°C vyššia a na póloch až o 20°C vyššia. (link) James Hansen (link), jeden zo zakladateľov teórie globálneho otepľovania sa nedávno vyjadril, že ak ľudia budú ešte 10 rokov vypúšťať emisie CO2 súčasným štýlom, Zem postihnú nezvratné klimatické zmeny. Na druhú stranu je však pravdepodobné aj to, že ak by sa prestali okamžite vypúšťať emisie CO2, okrem toho, že podľa niektorých modelov by sa vplyvom tepelnej zotrvačnosti oteplilo o 0,6 °C do konca storočia, tak vplyvom vyčistenia atmosféry (spojenej s ukončením vypúšťania CO2) (link) by sa oteplenie veľmi pravdepodobne ešte viac urýchlilo. Veľmi slušne povedné, je to z blata do kaluže.
Takže najlepšie je prestať okamžite vypúšťať CO2, pritom však neprestávať so znečisťovaním atmosféry (alebo dúfať v nezvyčajne aktívnu vulkanickú činnosť, ktorá dočasne ochladzuje planétu), poprípade neveriť globálnemu otepľovaniu (dosť riskantné, veria aj tí, čo neveria J), alebo čakať, že sa stane zázrak, a zachránia nás mimozemšťania (ešte riskantnejšie), alebo si užiť najvačšieho rozkvetu civilizácie, kým je ešte čas…
zdroj (a viac) hlavne www.noaa.com a odkazy v článku