Fico podporuje ťažbu hnedého uhlia: S čistým svedomím?

Slovenský premiér podporuje ťažbu hnedého uhlia. Zdá ako by si náš premiér nebol vedomý záväzkov, ktoré sa Slovenská republika zaviazala naplniť v Kyótskom protokole. Bez ohľadu na kvalitu hnedého uhlia (je ešte horšie ako čierne), je to jeden z najhorších spôsobov využívania energie. Napríklad v porovnaní so zemným plynom, spaľovaním uhlia sa uvoľní 4-krát viac CO2 na jednotku vyrobenej energie. Na druhú stranu je pravda, že emisie skleníkových plynov sú asi 30% pod úrovňou z roku 1990. Nie je to však v dôsledku krokov vlády na prechod k energeticky efektívnejším a čistejším spôsobom využívania energie, ale prevažne v dôsledku zániku mnohých podnikov po páde komunizmu. Je podpora ťažby na využívanie energie zodpovedná?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (46)

Dovolím si tvrdiť, že takýto krok, aj keď z krátkodobého hľadiska je prínosom (udrží zamestnanosť v regióne, zlacnie energiu...), je krokom späť a z dlhodobého hľadiska znižuje vyhliadky a dobrú povesť Slovenska v Európe. Aj keď na Slovensku žije len okolo 5.5 milióna obyvateľov (menej ako jedno promile celosvetovej populácie), tak v priemere každý Slovák vypustí 7.7 tony CO2 na hlavu (údaj z roku 2005), čo je nad priemerom EÚ. Navyše, domnievam sa, Kyótsky protokol nie je cieľ, ktorý by sme sa mali snažiť dosiahnuť, ale len vytvorenie zdravých základov, ktoré umožnia trvalé a výraznejšie znižovania závislosti produkcie energie z fosílnych zásob, najmä ropy a uhlia v budúcnosti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pokiaľ veľká časť slovenskej ekonomiky bude spoliehať na automobilový priemysel (v dnešnej podobe) a fosílne palivá, tak je krajinou ktorá prispieva k mnohým environmentálnym problémom tohoto sveta a to nemôže vytvárať (ani teraz, ani v budúcnosti) jej dobrý obraz v zahraničí.  Je v najlepšom záujme nie len Slovákov, aby nepodporovali svoje vlády v takýchto krokoch a dali im najavo, že takýto spôsob vládnutia im nie je po vôli. Pretože politici robia len to, čo im voliči dovolia. Radšej by som zo strany vlády privítal napríklad podporu solárnej, veternej, alebo jadrovej energie.

Podľa klimatológov ešte nie je neskoro začať robiť kroky, ktoré povedú k zastaveniu rastu a následne k znižovaniu koncentrácii skleníkových plynov. Tie kroky je však potrebné robiť už teraz, pretože zmeny, ktoré si tento cieľ vyžaduje sú obrovské a nákladné a nie je možné dožadovať sa týchto krokov od štátov ako je napríklad India alebo Čína, ktoré sú ešte len na začiatku rozvoja a ich emisie skleníkových plynov sú v prudkom raste (spolu s tým ekonomickým) a ani zďaleka nadosahujú úrovne emisií rozvinutých zemí (!).

SkryťVypnúť reklamu

Al Gore sa pre The New York Times nedávno vyjadril slovami:

„Nedokážem pochopiť, prečo zástupy mladých ľudí nebránia buldozerom pri stavbách nových uhoľných elektrární.“

Tieto slová nie sú nepodobné slovám popredného klimatológa z NASA Jamesa Hansena, ktorý ako prvý upozorňoval na otepľovanie atmosféry už pred 20 rokmi:

„Zdá sa mi, že mladí ľudia by mali urobiť všetko čo je v ich silách, aby zabránili stavbám elektrární poháňaných uhlím."

Zvýraznil som slovo mladí v oboch prípadoch. Pretože sme to my, ktorí zdedíme tento svet tak, ako nám ho predá staršia generácia. Avšak sme to tiež my, ktorí im dovolíme prevažne staršej generácii politikov, aby robili rozhodnutia, ktoré sa budú týkať aj nás. Nás, našich detí a ich detí...

SkryťVypnúť reklamu

Klíma, tak ako ju vidíme dnes, je výsledkom emisií ktoré sme vypustili pred 30 rokmi. My a naše dnešné každodenné rozhodnutia sa podieľajú na tom, ako bude vyzerať svet o 30 rokov. Teraz sme v čase vôbec najrýchlejšieho rastu emisií skleníkových plynov. Som toho názoru, že v „najlepšom“ treba prestať. Šancou je uvedomenie si toho, čo naše správanie znamená pre svet a pre budúcnosť. S vedomím, že vieme, čo je potrebné urobiť, aby bol svet zajtrajška lepší ako je ten dnešný, by sme sa každý deň o to mali snažiť. Iba tak budeme môcť mať čisté svedomie pred našimi potomkami.

A otázka na záver:

„Čo si myslíte, koľko toho vie Fico o príčinách a dôsledkoch klimatickej zmeny?“

SkryťVypnúť reklamu

Stavil by som sa, že nie mnoho, inak by ťažbu hnedého uhlia nikdy nepodporoval...

UPDATE:

Aktivisti spôsobili zníženie výkonu uhoľnej elektrárne v Austrálii. Protestujú proti summitu APEC (Asia-Pacific Economic Co-operation) v Sydney tento týždeň. Podľa aktivistov "už teraz môžeme vidieť dôsledky klimatickej zmeny a sme to my a budúce generácie, ktoré sa budú musieť vysporiadať s jej dlhodobými následkami."

Alexander Ač

Alexander Ač

Bloger 
  • Počet článkov:  670
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Autor pracuje v Ústave výskumu globálnej zmeny, AV ČR. www.CzechGlobe.cz Zoznam autorových rubrík:  VzťahyKlimatická zmenaRopný zlomFinančná krízaJadrová energiaEgyptArgentínaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

INESS

INESS

108 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

317 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu