Global weirding: Rekordné teploty vystriedal mráz

Nebolo to tak dávno, keď letné počasie ukončilo zimu v USA a časti Kanady. Na časti tohto územia však už začalo znovu mrznúť, čo znamená problémy (nielen) pre pestovateľov ovocia. Na takéto správanie počasia si budeme musieť zvykať...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (30)

V roku 2008 vyšla v prestížnom časopise BioScience štúdia (Gu et al.) s názvom:

„Jarný mráz na východe USA v roku 2007: Zvýšené poškodenie mrazom v otepľujúcom svete?"

Štúdia sa zamerala na klimatický extrém, kedy (nie neobvyklým) jarným mrazom predchádzala vlna neobvyklého teplého počasia. To spôsobilo, že vegetácia bola predčasne vyvinutá, a to prispelo k jej výraznejšiemu poškodeniu počas mrazov.

V článku sa rozoberajú napr. aj fyziologické vplyvy zvýšenej koncentrácie CO2, ktoré zvyšujú citlivosť na poškodenie mrazom (ako dôsledok zníženej transpirácie), ale to odbieham k ekofyziológii rastlín....

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa odhadov dosiahli škody v poľnohospodárstve až 2,2 miliardy dolárov...

Netrvalo príliš dlho, a situácia je podobná. Rekordne teplé počasie na jar, rýchly vývin vegetácie, prudké ochladenie, a následné poškodenie vegetácie.

Klimatológ Radim Tolasz v kritike konceptu „globálneho klimatického rozvratu", hovorí o tom, čo prináša klimatické zmena:

Problémy ano, ale s rozumnou adaptací přinášejí novou kvalitu, nikoliv rozvrat."

Ja s dr. Tolaszom súhlasím, tu je príklad takejto rozumnej adaptácie pestovateľov ovocia v USA, ako informuje meteorológ Jeff Masters:

„Pestovatelia jabĺk, broskýň, hrušiek, nektáriniek, sliviek a čerešní pracovali v noci a ráno aby minimalizovali škody tým, že púšťali veľké ventilátory a propánové ohrievače..." [a tým zvýšili emisie CO2...]

SkryťVypnúť reklamu

Nepochybne, nová kvalita v živote amerických farmárov....

Možno skúsim ešte jeden prípad, avšak bohužiaľ menej úspešnej adaptácie. V roku 2010 postihli Pakistan rekordné zrážky, ktoré spôsobili rekordné záplavy (tie boli sprevádzané blokujúcou tlakovou výšou nad Ruskom, ktorá znamenala rekordné teploty v rozsiahlej časti Ruska). Postihnutých bolo 20 miliónov Pakistancov, ktorí sa mimochodom na vzniku klimatickej zmeny podieľajú takmer zanedbateľne. A konečne sľúbený príklad vzniku novej kvality v prípade života Pakistanca:

„...po ústupe záplav... pod pálivým slnkom a pri vysokej vlhkosti vzduchu, je vzduch v dedine naplnený žalúdok zdvíhajúcim zápachom rozkladajúceho sa mäsa..."

SkryťVypnúť reklamu

Takisto nepochybne nová kvalita v živote bežného Pakistanca... a je lepšie ani nepísať o tom, že pre mnohých Pakistancov (podľa vlastných slov) by bolo lepšie, ak by záplavy neprežili.

Ale možno si za to môžu Pakistanci (asi) sami, že sa už rozumne neadaptovali (nestihli?) napriklad tak, ako to robia americkí pestovatelia ovocia.

...a klimatológ Ladislav Metelka v diskusii k Tolaszovmu článku dodáva:

Ano, rýsuje se tady do budoucnosti jistý problém a je celkem na čase začít přemýšlet (bez hysterie, plašení, "rozvratů" a podobně), zda, jak, kdy (a jestli vůbec) na to zareagujeme. To je celé...

A ja som si myslel, že klimatická zmena už prebieha... to mi odľahlo :-)

Alexander Ač

Alexander Ač

Bloger 
  • Počet článkov:  670
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Autor pracuje v Ústave výskumu globálnej zmeny, AV ČR. www.CzechGlobe.cz Zoznam autorových rubrík:  VzťahyKlimatická zmenaRopný zlomFinančná krízaJadrová energiaEgyptArgentínaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,072 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu