Na nasledujúcom grafe môžete vidieť históriu prebytkov a deficitov americkej vlády od roku 1940:

Pridal som aj pre ilustráciu rok 2011, kedy sa odhaduje rekordný deficit vo výške 1,65 bilióna dolárov (viac ako 10 % HDP USA). Údaje v grafe sú upravené o infláciu. Zdroj: Dave Manuel
Takže ak si urobíme zhodnotenie v rokoch 1946 (po skončení 2. sv. vojny až do minulého roku), a rozdelíme rozpočet podľa toho, kedy vládli Republikáni a Demokrati, výsledok je nasledovný (ide o priemerný ročný deficit):
za 29 rokov vládnutia Demokratov narástol deficit rozpočtu o 150,73 miliárd dolárov
a za 36 rokov vládnutia Republikánov to bolo 202,28 miliárd dolárov
Súčasný verejný dlh USA prekročil hodnotu 14 biliónov amerických dolárov - tj. 14 000 000 000 000 dolárov a americký senát rozhoduje o (ne)navýšení dlhového limitu. Ešte im zostáva pár týždňov.
USA čaká bankrot, ale pár rokov to ešte potrvá, predtým zbankrotuje EÚ (pretože dolár je rezervná mena a Európska únia je politicky viac rôznorodá, ako USA).
Aby bolo zrejmé, nie som zástancom politiky Demokratov, ani Republikánov. A takisto si nemyslím, že výška deficitu rozpočtu záleží od rozhodnutia prezidenta, či politikov všeobecne.
Pre tých, ktorí budú mať dnes čas, okolo 21:00 na STV2 bude prebiehať debata na tému klimatická zmena a povodne (na Slovensku) a ďalšie príbuzné témy medzi Radovanom Kazdom z Konzervatívneho Inštitútu MR Štefánika a mnou. Mala by existovať možnosť sledovať diskusiu online na: http://www.stv.sk/relacieaz/dvojka/vecer-pod-lampou/
Aby bolo zrejmé v akom duchu sa bude niesť diskusia, tu je úvodné video.
A áno, máme priamy dôkaz, že globálne otepľovanie spôsobujú skleníkové plyny: