Česť pamiatke profesora Davida MacKaya

14. apríla 2016 predčasne odišiel David John Cameron MacKay vo veku nedožitých 49 rokov. Na Slovensku ho možno poznať vďaka knihe Obnoviteľné zdroje energie s chladnou hlavou.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Sir David Mackay bol anglický matematik, fyzik a akademik. Narodil sa ako 5. syn Donaldovi a Valerie Mackay. Jeho starší brat pôsobí ako profesor matematiky na Warwick University.

Svoj posledný blog napísal 4 dni pred smrťou, v ktorom odkazuje na článok Maxa Edwardsa. V podobnej situácii ako Mackay pred niekoľkými mesiacmi sa zrejme nachádza aj známy astronóm a klimatológ Piers Sellers.

Mackay sa zaslúžil o pokrok v oblastiach strojového učenia, informačnej teórie, a neurónových sietí s mnohými praktickými aplikáciami. V roku 2009 bol vyhlásený za člena Královskej spoločnosti a v rokoch 2009-2014 pôsobil ako hlavný vedecký poradca na Ministerstve energetiky a klimatickej zmeny. Mackay bol vegetarián.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aby mohol publikovať svoju knihu "Obnoviteľné zdroje energie s chladnou hlavou", investoval 10 000 dolárov z vlastných zdrojov. Kniha zaznamenala veľký úspech, a prvých 5 000 výtlačkov sa predalo v priebehu niekoľkých dní. Ocenili ju časopisy ako The Guardian, The Economist, ale aj napríklad Bill Gates.

Snažil sa v nej prístupným a populárnym spôsobom ukázať, ktoré opatrenia vedú ku skutočným úsporám zníženia spotreby energie, a ktoré sú len "mlátením prádznej slamy":

Obr. 1: Vynikajúca prednáška o možnostiach a limitoch obnovitelných zdrojov energie.

Posledný rozhovor, takisto aj o možnostiach a budúcnosti obnoviteľných zdrojov energie, sa uskutočnil vďaka Markovi Lynasovi:

SkryťVypnúť reklamu

Obr. 2: V posledných fázach rakoviny vstať z postele a prejsť na gauč a späť bolo podobné ako "zabehnúť maratón".

Úmrtia Mackaya si všíma napríklad aj britský The Telegraph, a v súvislosti s vyjadreniami k obnoviteľným zdrojom ho cituje aj denník Pravda.

Nasledujúcu pesničku venujem pamiatke Davida Mackay:

RIP

Obrázok blogu
(zdroj: David JC Mackay)
Alexander Ač

Alexander Ač

Bloger 
  • Počet článkov:  670
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Autor pracuje v Ústave výskumu globálnej zmeny, AV ČR. www.CzechGlobe.cz Zoznam autorových rubrík:  VzťahyKlimatická zmenaRopný zlomFinančná krízaJadrová energiaEgyptArgentínaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

69 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

288 článkov
SkryťZatvoriť reklamu