12 krokov ako zachrániť svet

Na tejto stránke nájdete 12 spôsobov, ktoré pomôžu znížiť emisie CO2 tak, aby to malo želaný účinok ma zmiernenie následkov klimatickej zmeny. Hoci sa Bjorn Lomborg domnieva (pozri video), že je lepšie riešiť akútnejšie problémy (napr. AIDS, malária) a globálne otepľovanie nie je prioritou, pretože je to nákladné a v súčasnosti neefektívne, domnievam sa, že niektoré z nasledujúcich krokov je možné uskutočniť už teraz a bez vysokých nákladov pre jednotlivcov. Záleží však len na ľuďoch, ako sa k tomuto problému postava a či majú záujem ho riešiť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (80)

1.) Zvýšiť priemernú efektivitu 30 mpg (miles per gallon) dvoch miliárd automobilov na priemernú efektivitu 60 mpg. 

V prepočte je 30 mpg spotreba cca 8 litrov benzínu na 100 kilometrov (míľa je 1.6 km a americký galón je 3.8 litra). 60 mpg je potom spotreba 4 litrov benzínu na 100 kilometrov. Neviem, aká je priemerná spotreba amerických automobilov, ale myslím, že na európskych trhoch nie je problém zohnať auto so spotrebou cca 4-5 litrov 

2.) Znížiť počet precestovaných kilometrov pre 2 miliardy áut so spotrebou 8 l/100 km zo 16 000 km ročne na 8 000 km ročne a to s využívaním MHD, používaním byciklov a chodením. Toto sa týka hlavne američanov, nie? ;-) 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

3.) Zvýšiť energetickú efektivitu existujúcich budov. Nové budovy by mali byť plánované s tzv. „zero-emission“ plánom, to jest každá ďalšia postavená budova by nemala prispievať k zvyšovaniu emisií. 

4.) Zastaviť odlesňovanie v trópoch a zdvojnásobiť rýchlosť zalesňovania.  V tomto prípade jednotlivec asi veľa nezmôže. 

5.) Zastaviť pôdnu eróziu a podporovať miestne, organická poľnohospodárstvo. 

6.) Zvýšiť podiel veternej energie. Treba postaviť 3 milióny 1-megawattových turbín, čo je 75-násobok existujúcej kapacity.  

7.) Presadzovať solárnu energiu. Pridať 3 000 gigawattových foto-voltaických jednotiek, čo je 1000 násobok súčastnej kapacity. 

SkryťVypnúť reklamu

8.) Zvýšiť efektivitu uhoľných elektrární z priemernej hodnoty 32% na 60% a zatvoriť elektrárne, ktoré tieto limity nespĺňajú.  

9.) Nahradiť uhlie zemným plynom – to znamená až štvornásobný nárast vo využívaní zemného plynu. Ide však iba o dočasné riešenie, až kým nové technológie používanie zemného plynu neobmedzia úplne. 

10.) Ukladať CO2 z existujúcich uhoľných elektrární pod Zem. 

11.) Vyvinúť vozidlá s nulovými emisiami, vrátane hybridných a elektrických automobilov.  

12.) Dočasne nahradiť fosílne palivá spaľovaním biomasy, až kým nebudú vyvinuté technológie nezávislé na CO2 – táto biomasa by však mala pochádzať len z odpadov, a nie z nahradzovania dažďových lesov alebo na úkor poľnohospodárskej pôdy.  

SkryťVypnúť reklamu

 Zdá sa vám to ako utópia? Zdá sa vám, že to nijako nemôžete ovplyvniť? Myslíte, že politikov, ktorých volíte to nezaujíma? Myslíte si, že robíte pre zníženie emisií maximum? Máte doma napríklad žiarivky, miesto klasických žiaroviek? Myslíte si, že problém stačí riešiť neskôr? Ak áno, kedy neskôr? Záleží vám vôbec na budúcnosti? Domnievam s, že pokiaľ bude väčšina ľudí k tomuto pristupovať spôsobom: „Ale veď sa aj tak nič nezmení“, tak sa naozaj nič nezmení. Ak však väčšina ľudí začne rozmýšľať viac, ako 5 rokov do budúcnosti, tak sa môže zmeniť veľa vecí, a šance sú veľké. A to napriek tomu, že súčastné globálne trendy nie sú príliš optimistické.   

Alexander Ač

Alexander Ač

Bloger 
  • Počet článkov:  670
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Autor pracuje v Ústave výskumu globálnej zmeny, AV ČR. www.CzechGlobe.cz Zoznam autorových rubrík:  VzťahyKlimatická zmenaRopný zlomFinančná krízaJadrová energiaEgyptArgentínaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

INESS

INESS

108 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu