Reakcia Eduarda Kladivu k predošlému blogu bola, okrem iného, nasledovná:
"Grafu, na ktorom autor postavil svoju manipulaciu, takisto nerozumie, chciet po nom, aby vycislil hodnovernosti od ruky nakreslenej hrubej cervenej ciary je ako ziadat dospievajuci baletku o krivkovy integral."
pridružila sa k nemu ďalšia reakcia autora crtk:
"Ta cervena ciara je zda sa turbooblbovak. Ako klimatohoaxisti vyzaduju - neustale stupa. Napriek tomu, ze pohlad na graf napr. medzi 1940-1960 smrdi, ci doslova pachne poklesom - ale cervena ciara hrdinsky a neochvejne stupa. A nielenze stupa, ale stupa dokonca strmsie, nez v predchadzajucom obdobi."
Takže, pozrime sa bližšie, kto "manipuluje" a "turbooblbuje".
Každý si môže zohnať údaje o priemerných ročných teplotách na území Austrálie v .txt formáte na tomto odkaze (Zdroj: Austrálsky úrad pre meteorológiu). Samozrejme, ide o priemerné teploty nad celým územím Austrálie, a každý bod v časovom rade má svoje neistoty (najčastejšie vyjadrované smerodajnými odchýlkami) - smerom nahor, aj nadol. Tieto neistoty však nemajú vplyv na výsledný trend, ktorý sa z týchto bodov určuje. Takže, ako vyzerajú nasledovné grafy?
Tu je prvý graf z predošlého článku, ktorý ukazuje lineárny trend (lineárnu regresiu) za obdobie 1988-2012 (25 rokov):

Trend je štatisticky nevýznamný, a za obdobie 100 rokov ukazuje nárast teploty v Austrálii o 0.37°C 0.27°C. Hoci, treba podotknúť, že takéto zmeny podnebia by znamenali v minulosti veľmi vysokú rýchlosť otepľovania, ak prebiehali na globálnej úrovni a dlhodobo (tj. napríklad nárast globálnej teploty o 3-4°C 2-3°C za tisíc rokov).
Ďalší graf spája toto vybrané obdobie za posledných 25 rokov s obdobím všetkých aktuálnych údajov, ktoré sú k dispozícii, tj. od roku 1910 do roku 2013 (tj. posledných 9 mesiacov):

Graf za obdobie posledných 104 rokov je znovu preložený lineárnou regresiou, a v tomto prípade ukazuje otepľovanie s rýchlosťou 0.93 °C/100 rokov. (3-násobne vyššia rýchlosť otepľovania ako vybrané obdobie 1988-2012.) Hypoteticky, ak by takýto trend trval 1000 rokov, Austrália by sa za 1000 rokov oteplila o takmer 10°C.
Ak má niekto problém s tým, že rok 2013 ešte neskončil, a nemal by teda byť na grafe, graf je nasledovný:

Trend otepľovania sa spomalil na 0,88°C/100 rokov, stále extrémne vysoká dlhodobá rýchlosť otepľovania atmosféry.
Ak sa vám nepáči lineárny trend, ktorý zanedbáva dlhodobejšie zmeny, môžeme skúsiť napríklad polynomickú funkciu (2. stupňa):

Tá ukazuje, že približne od roku 1960 sa otepľovanie zrýchlilo a koeficient determinancie mierne narástol.
Tú istú funkciu môžeme uplatniť pre obdobie do roku 2012, výsledok je takmer rovnaký:

Môžeme skúsiť aj polynóm 4. stupňa, potom je výsledok nasledovný:

A tak ďalej. Môžete skúsiť napríklad kĺzavé priemery. Akékoľvek funkcie ukazujú dlhodobo rastúci trend priemernej ročnej teploty nad kontinentom Austrálie.
Takže dúfam, že otázka, kto "manipuluje" a "turbooblbuje" je definitívne zodpovedaná.
Samozrejme, pokiaľ si pán Kladiva (či ostatní) pod "hodnovernosťou" predstavuje, že je treba po Austrálskom meteorologickom úrade kontrolovať merania a spracovanie denných teplót, či vyhodnocovanie dlhodobých trendov, tu mu pomôcť nedokážem - musí sa obrátiť na nich.