Analýza lesných požiarov: existuje globálny trend?

Došlo k zvýšeniu rozlohy lesných požiarov? Je to jedna z kľúčových otázok, pretože lesné požiare uvoľňujú veľké množstvá uhlíku a les, ktorý zhorí je ešte po určitý (až do 20 rokov) čas zdrojom CO2, najmä  v dôsledku zvýšenej pôdnej respirácie. Lesné požiare sú objektom intenzívneho výskumu. Podľa IPCC by malo dochádzať k zvyšovaniu ich frekvencie a/alebo rozsahu, spolu s tým, ako narastá globálna teplota. Zvýšenie množstva požiarov by tak okrem iného znamenalo jeden z mechanizmov pozitívnej spätnej väzby v dôsledku ďalšieho uvoľňovania CO2 z požiarov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Jedna z posledných štúdií zaoberajúca sa týmto problémom analyzuje údaje zo satelitu NOAA-AVHRR z júna roku 2006. Podľa štatistického vyhodnotenia satelitných údajov nedošlo v rokoch 1981-2000 k štatisticky významnému nárastu v ploche požiarov. Ďalšiu analýzu tohto článku pozri tu. Aj keď v globále zatiaľ počas tohto obdobia nebol pozorovaný nárast, v určitých oblastiach nárast pozorovaný bol, v iných bol pozorovaný pokles. 

„Je možné pozorovať trend nárastu požiarov na severnej pologuli v stredných zemepisných šírkach a subtropických oblastiach severnej Ameriky, Afriky a juhozápadnej Ázii. Plocha lesných požiarov poklesla v tropickej juhovýchodnej Ázii a strednej Amerike. Taktiež sa zvýšilo množstvo zhorenej plochy počas leta v stredných zemepisných šírkach severnej pologule a oblasti sibírskej tajgy.“ 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pre dlhodobú analýzu prípadného zvýšenia plochy požiarov a jej príčin je 20 rokov málo a nie je možné z nej vyvodzovať závery. Navyše bohužiaľ končí spomínaná analýza údajov zo satelitov už v roku 2000. Na internete sú však dostupné aj ďalšie, aktualizované zdroje kvalitných informácií a dlhodobejších údajov. (Obr 12)   Obr. 1 Obr 1. Horný graf ukazuje plochu lesa v oblasti Aljašky postihnutú požiarmi od roku 1956 do roku 2006 a dolný graf počet požiarov (zdroj: NOAA). Neviem, aké boli zásahy do prirodzenej skladby lesa a či aj to dochádzalo k potlačovaniu prirodzených požiarov (čo by mohlo mať vplyv na počet požiarov). Zaujímavé sú však sezóny 2004 a 2005. Pravdepodobná príčina takýchto intenzívnych požiarov v dvoch po sebe nasledujúcich rokoch je výrazné zvyšovanie teploty v tejto oblasti spojené s oslabením lesov v dôsledku premnoženia kôrovcov, ktorý lesy požiera. Tieto sú potom náchylnejšie na sucho a následné požiare.     Obr. 2 Obr.2. Horný graf ukazuje plochu lesa v oblasti Spojených Štátov postihnutú požiarmi od roku 1960 do roku 2006 (10 mil. akrov ~ 40,5 tis. km2) a dolný graf počet požiarov (zdroj: NOAA). Trend znižovania celkového počtu požiarov by mohol súvisieť s intenzívnym potláčaním prirodzených požiarov v Spojených Štátoch. To následne mení chovanie požiarov, ktoré sa môžu ľahšie šíriť v hustejších lesoch čo malo nepochybne určitý vplyv na dva po sebe nasledujúce rekordné roky 2005 a 2006. Určitú úlohu tu zohráva aj trend vysušovania západu (ktorý však bol pozorovaný aj v minulosti, viď popis grafu 3) Spojených Štátov a celkové zvyšovanie priemernej teploty.

SkryťVypnúť reklamu

Z ďalších údajov je zaujímavý tento graf:

Obr. 3. Plocha je v hektároch (10 mil hektárov ~ 100 tis. km2) Pre Spojené Štáty sú dostupné údaje už od roku 1916. Na ňom si je možné všimnúť výrazne vyššie množstvo plochy lesných požiarov v 30tych a 40tych rokoch, kedy oblasť US postihlo niekoľkoročné sucho a púštne bárky, známe aj ako „Dust Bowl“. Pri porovnaní grafov 2 a 3 je možno vidieť, že údaje z roku 1998 sa líšia, pričom NOAA udáva pre rok cca 8 tis km2 a graf 3 udáva až 20 tis km2. Aj keď sú údaje z grafu 3 pravdepodobne značne nadhodnotené, porovnanie trendov je možné.

V ďalších krajinách v grafe 3 nie je badať výrazný nárast alebo pokles množstva požiarov (údaje sú tiež do roku 2000). Avšak z novších údajov v oblasti Ruska je zreteľný nárast plochy požiarov v rokoch 1996-2002 (pozri aj tu). Rozsiahle požiare postihli východné Rusko aj v roku 2003, ktorý bol v globále relatívne suchý. Rovnako je pozorovaný  (avšak mierny) nárast rozsahu lesných požiarov v oblasti Kanady v rokoch 1996-2006, kedy bol trend výrazne ovplyvnený rekordným rokom 1998 (kedy bolo silné El Nino). Zaujímavé bude sledovať vývoj tejto sezóny, kedy je riziko požiarov vysoké a na niektorých miestach Kanady už lesy horia, keďže zima priniesla len veľmi málo snehu, podobne ako to bolo v roku 1998.  Rekordné požiare boli v posledných rokoch zaznamenané aj v Austrálii (napríklad v tomto roku v štáte Viktória), ktorá je posledných niekoľko rokov sužovaná veľkým suchom.

SkryťVypnúť reklamu

Napriek tomu, že do roku 2000 nebol v rozsahu požiarov zaznamenaný globálny trend, došlo k určitým priestorovým zmenám v ich výskyte. Zdá sa, že aj keď je výskyt lesných požiarov určovaný mnohými faktormi (napr. hustota lesov, ich obhospodarovanie), z dlhodobého hľadiska sa kľúčovými javia priemerná teplota a zrážky. Zdokumentovaný nárast požiarov v mnohých oblastiach pravdepodobne bude pokračovať, a domnievam sa, že prípadná budúca analýza satelitných snímkov za obdobie 1980-2010 prinesie potvrdenie narastajúceho trendu lesných požiarov.

Literatúra:

"Global spatial patterns and temporal trends of burned area between 1981 and 2000 using NOAA-NASA Pathfinder" lobal Change Biology , 2007, 13, 40-50

SkryťVypnúť reklamu

NOAA

NASA Earth Observatory

Alexander Ač

Alexander Ač

Bloger 
  • Počet článkov:  670
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Autor pracuje v Ústave výskumu globálnej zmeny, AV ČR. www.CzechGlobe.cz Zoznam autorových rubrík:  VzťahyKlimatická zmenaRopný zlomFinančná krízaJadrová energiaEgyptArgentínaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu