Topenie ľadu v Arktíde bude ešte niekoľko týždňov pokračovať. Ak by pokračovalo rovnakým tempom ako v roku 2005 zhruba ešte mesiac, tak plocha plávajúceho ľadu by dosiahla rozlohy 4.3 mil. km2, čo je výrazný pokles oproti priemeru asi 7 mil. km2 za roky 1979-2000. Zaujímavé tiež je, že v roku 2005 bolo dosiahnuté minimum ľadovej pokrývky neskôr, ako kedykoľvek od roku 1979.
Niektorí klimaskeptici z radov teoretických fyzikov sa snažili ukázať, že obdobie, kedy ľad dosiahne minima svojej rozlohy je vysoko variabilné a chaotické (čo bez pochyby je!). Domnievam sa však, že s pokračujúcim otepľovaním sa bude minimum rozlohy ľadu posúvať stále "ďalej", pričom to bude len logickým dôsledkom nastúpeného trendu v dôsledku zvyšovania priemerných teplôt v tejto oblasti (NSIDC):
K úbytku v rozlohe ľadovej pokrývky dochádza aj v zime (NSIDC):
Zaujímavé informácie a grafy nájdete aj v tom v tomto článku (NASA).
Možno nám však trochu optimizmu dodá nová kniha od Bjorna Lomborga (Cool it), ktorej hlavnou myšlienkou je, že "bojovať" proti otepľovaniu by sme nemali už teraz, ale až v čase, kedy na to budeme dostatočne bohatí. Respektíve vtedy, keď to nebude ekonomicky stratové. (Škoda len, že na to nie je dostatočne bohaté ani USA;-)). Zaujímalo by ma teda, kedy to bude, a koľko máme ešte času.