Predpoveď teplôt pre Austráliu na budúci pondelok počíta s možnými teplotami v rozsahu 52-54 °C. Doterajší absolútny teplotný rekord je z januára roku 1960 a má hodnotu 50,7 °C.
Tento rok už bol prekročený 40-ročný rekord najvyššej priemernej dennej teploty pre kontinent Austrálie - nový rekord má hodnotu 40.3 °C. Výnimočná na tohtoročnej vlne horúčav je jej geografická rozloha ako aj intenzita. Na niektorých miestach bol prekročený rekord v počte nepretržitých dní s teplotou nad 39 °C.
Aktuálne teploty dočasne poľavili, avšak začiatkom budúceho týždňa možno dosiahnu hodnôt mimo doteraz používanej teplotnej škály:
Vlna horúčav by mala zasiahnuť takmer celé územie Austrálie. Meteorológovia podobnú situáciu budú v pamäti loviť ťažko. (Zdroj: Guardian)
Aktuálne najviac horí na ostrove Tasmánia a v Novom Južnom Walese, pričom požiare sa naďalej šíria:
Zdroj: RT
Je šťastím, že Austrálčania väčšinu úrody obilia už zožali. Budúci rok už také šťastie mať nemusia... je isté, že tohtoročná vlna horúčav v Austrálii navždy zostane zapísaná v histórii. Ešte istejšie ale je, že nepotrvá príliš dlho, kým ju prekoná ďašia, a ešte väčšia, roziahlejšia, a intenzívnejšia vlna horúčav.
Sitácia je však aktuálne zaujímavá aj na opačnej strane zeme, v Arktíde. Januárový ľad je taký tenký, že sa v ňom objavujú trhliny, a aktuálna odchylka teploty miestami dosahuje okolo 20 °C...:
Pukliny v arktickom ľade sa počas zimy obvykle nevyskytujú. Zdroj: EH2R.
A teploty v Arktíde sú v týchto dňoch extrémne vysoké:
A na záver bonus pre tých, ktorí by chceli v komentároch tvrdiť (aj tak budú, bez ohľadu na dôkazy), že globálne otepľovanie sa v posledných X-rokoch zastavilo, alebo že predpovede vývoja teplôt podľa IPCC sa ukázali ako "nesprávne", či zavádzajúce:
Pre niektorých nie je problém ísť "do kopca" a zároveň "dolu schodmi". Niektorí ľudia jednoducho ignorujú fyzikálne zákony. Fyzikálne zákony však neignorujú ich. Zdroj: Skeptical Science.
Aj keď by sme všetci privítali, aby sa naozaj prestalo otepľovať, alebo že predikcie globálnych teplôt podľa IPCC sú naozaj chybné, opak je pravdou:
Niektorým ľuďom príliš nevadí, že "predpovede" klimaskeptických vedcov (resp. tých pár, čo ešte zostalo a nedokážu (nemôžu?) zmeniť svoj postoj, aby si zachovali svoju tvár) sú oveľa horšie, ako to platí pre IPCC. Debata o príčinách, ako aj riešeniach klimatickej zmeny sa v mnohých ohľadoch stala ideologickou záležitosťou. Zdroj: Skeptical Science.