Biopalivá horšie ako klasický benzín?

Britský denník Times priniesol článok, podľa ktorého môžu biopalivá narobiť viac škody ako osohu. (Pôvodná štúdia tu) Doteraz sa predpokladalo, že používanie biopalív môže byť prospešné, len ak sa pestovaním repky olejnej alebo kukurice nenahradia napr. porasty dažďového lesa. Okrem toho, že podľa niektorých informácií, že pestovanie týchto plodín za účelom spaľovania v autách zvýšilo ceny potravín, nové výskumy ešte viac zvýrazňujú kontroverziu širšieho využívania biopalív (resp. repky a kukurice). Prečo?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (54)

Repka olejná a kukurica podľa nových výpočtov produkujú asi o 70% a 50% viac skleníkových plynov ako klasické fosílne palivá. Dôvodom je oxid dusný (N2O), ktorý je asi 300-krát účinnejší skleníkový plyn ako CO2. Podľa posledných výskumov polia na pestovanie biopalív uvoľňujú do vzduchu asi dvojnásobné množstvo oxidu dusného ako sa doteraz predpokladalo.

Štúdia ukazuje, že pred tým, ako sa začne veľkoplošne využívať akákoľvek metóda v boji proti globálnemu otepľovaniu, je potrebná podrobná kvantitatívna analýza.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Potrebujeme racionálne rozhodnutia skôr ako sa pridáme na víťaznú stranu, len preto, že sa javí, že dôjde k zníženiu emisií CO2.“ Povedal Keith Smith, profesor z University of Edinburgh, jeden z autorov štúdie.

Kukurica sa pestuje ako hlavná plodina pre biopalivá v USA, kde jej produkcia nedávno prevýšila jej pestovanie ako potraviny. V Európe je hlavnou plodinou repka olejná (rozsiahle žlté polia, ktoré ste si isto všimli), ktorá zodpovedá za 80% produkcie biopalív. Profesor Smith ďalej povedal:

„Význam štúdie je v tom, že ešte viac spochybňuje použitie biopalív [pre redukciu CO2], ako sa doteraz myslelo“

SkryťVypnúť reklamu

Dr Franz Conen z University of Basel vo Švajčiarsku sa vyjadril:

„Dúfame, že tí, čo prijímajú rozhodnutia o (ne)podporovaní v budúcnosti zoberú na zreteľ aj emisie N2O, a uprednostnia určité formy produkcie biopalív pred inými.“

Dr. Dave Reay, z University of Edinburgh aplikoval výsledky štúdie a vypočítal, že ak sa uskutoční plánované 7-násobného zvýšenie plochy pre kukuricu do roku 2022, ako to navrhuje americký senát, emisie skleníkových plynov z dopravy sa zvýšia asi o 6%.

Štúdia je publikovaná v "open-access" časopise Atmospheric Chemistry and Physics (Impakt Faktor = 4.3), kde je prístupná k odbornej dikusii.

SkryťVypnúť reklamu

Lewis Smiths, 22. Sept. The Times

Alexander Ač

Alexander Ač

Bloger 
  • Počet článkov:  670
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Autor pracuje v Ústave výskumu globálnej zmeny, AV ČR. www.CzechGlobe.cz Zoznam autorových rubrík:  VzťahyKlimatická zmenaRopný zlomFinančná krízaJadrová energiaEgyptArgentínaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,077 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu