Článok správne informuje o nových výsledkoch výskumu, že grónsky ľadovec sa javí stabilnejší, ako sa doteraz predpokladalo. Doterajšia teória bola, že pred 125 000 rokmi, kedy bola globálna teplota vyššia asi o 2-3°C ako dnes, bola južná časť Grónska úplne roztopená. Podľa toho výskumu nie. Nič viac výskum nehovorí a aj jeho autori hovoria len toľko, že Grónsko bolo stabilnejšie aj počas teplejších období v minulosti.
Josef Pazdera však na záver dodáva:
"Strašeni nastupujícím globálním oteplováním je téměř na denním pořádku. Datování spodních vrstev ledu ve vrtech DYE-3 a GRIP ale ukázalo, že grónský ledovec přežil tři meziledová období. Podle dánských vědců není pravděpodobné, že by ledovec roztál celý, i kdyby se teplota nyní výrazně zvýšila. Katastrofické předpovědí o zátopách v důsledku enormně zvýšené hladiny světových moří se podle nových poznatků jeví přehnané."
Toto tvrdenie by bolo opodstatnené, len ak by výskum hovoril niečo nové o výške morskej hladiny v spomínanom období. Na poznatku, že morská hladina bola pred 125 000 rokmi vyššia o 4-6 metrov sa nič nemení. Je totiž pravdepodobné, že viac roztopenej vody pochádza z Antarktídy.
Aj články na portáloch prezentujúcich výsledky vedcov je potrebné čítať pozorne...