Podľa meteorológov je príčina jasná – jav známy ako La Niňa, ktorý ovplyvňuje príchod studeného arktického vzduchu nad Čínu a Áziu a tiež ohrieva pobrežné vody Tichého oceánu. Tento studený vzduch sa nad pevninou zráža s teplým vlhkým oceánskym vzduchom. Podľa meteorológa Li Weijinga z Národného klimatického centra v Číne je „teplý vzduch tento rok veľmi aktívny“.
Zatiaľ čo meteorológ vysvetlí „bezprostredné“ príčiny nejakého atmosférického javu, klimatológ sa opýta na „dlhodobé“ príčiny charakteru počasia. V tejto súvislosti sa pýtam: Prečo bol oceánsky vzduch prichádzajúci z juhu „teplý“? Teplejší vzduch udrží v sebe viac vlhkosti a tým dochádza k intenzívnejšiemu sneženiu pri stretnutí s chladným vzduchom zo severu.
Mimochodom, plocha januárovej snehovej pokrývky je najvyššia minimálne od roku 1966.
Bez hádzania viny intenzívneho sneženia v Číne iba na La Niňu, poprípade iba globálne otepľovanie, pripomínam, že rekordne silné ľadové búrky postihli Kanadu a časť USA počas jedného z najteplejších rokov – 1998.
Podľa môjho názoru, vysvetľuje silné sneženie (ktoré má podľa predpovedí ešte pokračovať) v Číne najlepšie kombinácia faktorov – La Niňa a globálne otepľovanie. Má niekto lepšie vysvetlenie? J