Ešte predtým, ako sa dostaneme k samotnej štúdii, veľmi veľa nám napovie aj nasledujúci graf, prezentovaný na nedávnej konferencii IIASA v decembri minulého roku:

Autor grafu je biológ Stephen W. Pacala, z Princeton Environmental Institute v USA.
Ten ukazuje, že za polovicu globálnych emisií skleníkových plynov je zodpovedných iba 500 milónov zo zhruba 6.7 miliardy ľudí na svete, čo je iba o niečo viac ako 7%! Už tento samotný fakt naznačuje, že bohatí ľudia (poprípade bohaté štáty) žijú určitým spôsobom na úkor chudobnejších
Autori rozdelili vo svojej štúdii jednotlivé štáty na tri skupiny (s vysokým, stredným a nízkym príjmom). Vedci si v období rokov 1961 až 2000 všímali šesť hlavných faktorov – intenzifikácia a expanzia poľnohospodárstva, odlesňovanie, nadmerný rybolov, úbytok ozónu a klimatickú zmenu.
V prípade úbytku ozónu a klimatickej zmeny autori brali do úvahy aj vplyvy, ktoré sa pravdepodobne môžu prejaviť v tomto storočí.
„Prinajmenšom do určitej miery sa bohaté národy vyvíjali na úkor chudobných (pozri graf), a v dôsledku toho existuje voči chudobným národom dlh,“ povedal spoluautor štúdie Richard B. Norgaard, profesor z Berkeley venujúci sa ekologickej ekonómii.

Čísla ukazujú hodnotu v triliónoch dolárov (hodnota z roku 2005). Stopa ukazuje, v ktorých krajinách sa tento vplyv prejavuje.
„To je, možno aj jedna z príčin, prečo sú chudobní. Tento efekt nie je možné pozorovať, pokiaľ údaje nespracujete takou formou, ako sme to urobili my.“
Norgaard na záver uznáva, že táto štúdia nepochybne vyvolá množstvo kontroverzie, či je vôbec možné vyhodnocovať vplyv bohatých štátov na tie chudobnejšie a ak hej, či to urobili správne. Nakoniec hovorí, že chcú prinútiť iných ľudí aby o tejto problematike premýšľali.
„Ak našim záverom neveríte, urobte to po svojom a lepšie,“ hovorí Norgaard.
Existujú štúdie, ktoré tvrdia, že bohaté krajiny (resp. ľudia v nich) znečisťujú svoje životné prostredie menej, a že bohatstvo napr. znižuje počet ozbrojených konfliktov.
Všetko to však sú regionálne štúdie, ktoré neberú do úvahy globálne dopady rastu bohatstva na celú planétu.
Viac informácií nájdete na EurekAlert, Candian Press, Guardian.