El Nino, globálne otepľovanie a nezvyčajne teplá zima v Amerike

Je to takmer typické. Nezvyčajné počasie sa okamžite kladie za vinu buď iba globálnemu otepľovaniu, alebo naopak, že globálne otepľovanie v tom nehrá žiadnu úlohu. Vedci píšuci na www.Realclimate.org ukázali, že ani jedno z týchto tvrdení nie je odôvodnené. Meteorologické anomálie nie je možné priraďovať deterministickým faktorom, a už vôbec nie jednému špecifickému faktoru (napr. globálnemu otepľovaniu či hypotetickej dlhodobej klimatickej oscilácii).

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

 Jeden z posledných príkladov ponúka zima v Spojených Štátoch, kde ako sa zdá, na mnohých miestach poriadne ani nezačala. Ako sa dalo predpokladať, mnoho novinových článkov sa zamýšľa nad tým, či je možné, že na vine je globálne otepľovanie. Na druhú stranu, meteorológovia z NOAA poukazujú ako jediný faktor zodpovedný za nadpriemerne teplú zimu prebiehajúce El Nino. (avšak čítaj tu)

 Takže čo sa deje v skutočnosti? Podľa priebehu zimy tento rok sa zdá, že ide o silnejší prejav toho, čo bolo pozorované minulý rok (pozri prvé dva obrázky tu) To predstavuje prvý oriešok pre teóriu „iba El Nino“, pretože minulá zima bola v slabej La Nina fáze (opak k El Ninu). Ako je teda možné vysvetliť tohtoročnú teplú zimu El Ninom, keď minuloročná zima, tiež nadpriemerne teplá bola bez jeho vplyvu?

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Druhý oriešok spočíva v skutočnosti, že zatiaľ čo za typických okolností El Nino narúša chladné prúdenie na severnej pologuli spôsobom, ktorý uprednostňuje nezvyčajné teplo nad väčšinou územia Severnej Pologule a tohtoročná anomália je približne 5 krát vyššia, ako pri normálnom priebehu El Nina. Nie je preto možné prisúdiť tohtoročnú rekordne teplú zimu iba vplyvu mierne silného El Nina. A hoci sa zdá, že toto teplo skôr zodpovedá tomu, čo predpovedajú klimatické modely pod vplyvom zvýšeného CO2, nie je možné viniť IBA tento faktor.

 Ako už bolo ukázané , nie je možné prisúdiť jednu meteorologickú udalosť, netypickú sezónu (či dokonca dve netypické sezóny za sebou) klimatickej zmene. Navyše, ani tie najextrémnejšie scenáre pre budúce storočie nepredpovedajú také veľké teplotné anomálie, aké boli zaznamenané minulý mesiac. Je MOŽNÉ však tvrdiť, že nezvyčajná zima minulý rok, a zatiaľ aj tento rok, je v súlade s tým, čo predpovedajú klimatické modely. V skutočnosti, jednotlivé vplyvy deterministických faktorov, akými sú El Nino, antropogenická klimatická zmena (t.j. hlavne CO2) a náhodné faktory (napr. „počasie“) nemôžu byť v princípe zistiteľné. Čo však VIEME, že aj El Nino, aj antropogenický vplyv v štatistickom zmysle „uprednostňujú“ teplejšie zimy nad veľkým územím Spojených Štátov (v tomto prípade aj Európy). Keď tieto faktory pôsobia konštruktívne, tak ako túto zimu, vyššie teploty sú bez pochyby pravdepodobnejšie. Oba faktory tiež uprednostňujú vyššie GLOBÁLNE teploty (v prípade stredného až silného El Nina to je 0.1 až 0.2 °C). Toto je hlavne príčina, prečo už teraz niektorí vedci ohlasujú, že rok 2007 má dobrú šancu byť najteplejším rokom.

Skryť Vypnúť reklamu

 Oplatí sa v tejto súvislosti ešte spomenúť, že niektorí kritici klimatickej zmeny poukazujovaním na určité prejavy chladného počasia (napríklad snehová búrka v Colorade) vyvracajú pozorovanie nezvyčajne teplej zimy. Tieto tvrdenia sú prinajlepšom neúprimné. Teploty na celými Spojenými Štátmi sú zjavne nadpriemerne teplé (s malými výnimkami na hraniciach s Mexikom). Veľké množstvá snehu neboli spojené s nízkymi teplotami, ale s obzvlášť vlhkými vzdušnými masami. Ak sú teploty na bode mrazu, alebo pod ním, táto vlhkosť potom na zem dopadá vo forme snehu, a nie dažďa. A zase v súlade s predpoveďami klimatickým modelov, v mnohých oblastiach sa očakáva nárast snehových zrážok v dôsledku antropogénnej klimatickej zmeny, pretože teplejší vzduch udrží v sebe viac vlhkosti (ak sú všetko ostatné faktory rovnaké) a tým sa zvyšuje pravdepodobnosť výdatnejších zrážok v akejkoľvek podobe. Inú otázku predstavuje presný vplyv El Nina v klimatickej zmene. El Nino má významný vplyv na regionálne počasie. Napríklad výrazne pri ňom klesá výskyt atlantických tropických cyklónov. Ak je nejaká udalosť pripisovaná vplyvu El Nina, je možné povedať, že klimatická zmena nehrala žiadnu rolu? Samozrejme nie. Je možné, a v skutočnosti pravdepodobné, že klimatická zmena už ovplyvňuje El Nino (napr. zvyšovaním frekvencie alebo sily El Nina), avšak do akej miery presne je predmetom vedeckej debaty.

Skryť Vypnúť reklamu

 Jednou zo zostávajúcich nejasností vo vede okolo klimatickej zmeny je, ako sa v budúcnosti môže zmeniť El Nino. Ide o preklad článku od klimatológov z portálu www.realclimate.org.

 Môj postreh nakoniec: Aj niektorým našim meteorológom sa stáva, že „nevidia“ ŽIADNY súvis medzi globálnym otepľovaním a tohtoročnou nezvyčajne teplou jeseňou a zatiaľ aj zimou. Prisudzujú tento fakt IBA El Ninu....

Alexander Ač

Alexander Ač

Bloger 
  • Počet článkov:  670
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Autor pracuje v Ústave výskumu globálnej zmeny, AV ČR. www.CzechGlobe.cz Zoznam autorových rubrík:  VzťahyKlimatická zmenaRopný zlomFinančná krízaJadrová energiaEgyptArgentínaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu