Extrémne počasie a globálne otepľovanie: predpovede sedia

Stredozápad USA zasiahla jedna z najsilnejších búrok v histórii a prekonala mnohé absolútne rekordy. Amazóniu sužuje extrémne sucho, na niektorých miestach najhoršie za posledných 100 rokov. Ide však už o druhé extrémne sucho v priebehu 5 rokov. V lete tiež zasiahli Pakistan najhoršie záplavy v histórii a Rusko zasa vďaka historickej vlne horúčav a následnému suchu a neúrode zakázalo vývoz obilia až do polovice budúceho roku. Izolovane je tieto klimatické extrémy možno vnímať ako „bežné", ale ak ich vnímate v kontexte, tak nie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (174)

Pred niekoľkými dňami zasiahla stredozápad USA najsilnejšia búrka v histórii meteorologických meraní a dosiahla najnižší tlak (955 milibarov) v oblasti kontinentálnych štátov USA (nižší tlak bol zaznamenaný iba v Kanade v roku 1978 - 950 mb). Ide tiež už druhú tohtoročnú extrémnu búrku, tá prvá (19-22. januára) prekonala najnižšie absolútne rekordy tlaku na 10-15 % územia USA.

Občas sa objaví „argument", že rýchlejšie otepľovanie Arktídy (resp. oboch pólov) spôsobí menšie teplotné rozdiely medzi tropickými a severnými oblasťami a to povedie k menej extrémnym prejavom počasia, a preto je otepľovanie dobré. Meteorológ Jeff Masters vysvetľuje:

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Modely všeobecnej cirkulácie (GCMs), ktoré používa aj správa IPCC, sú veľmi dobré pri simulovaní zimných búrok v podmienkach súčasného podnebia, a môžeme ich použiť aj pre simulácie v podmienkach atmosféry so zvýšeným obsahom skleníkových plynov, aby sme videli ich chovanie v budúcnosti. Výsledky sú veľmi zaujímavé. Globálne otepľovanie podľa očakávaní zohreje póly viac ako rovníkové oblasti. To zníži rozdiel v teplote medzi pólom a rovníkom. Pretože zimné búrky vznikajú následkom potreby atmosféry prenášať teploty od rovníku k pólom, tento znížený teplotný rozdiel zníži potrebu zimných búrok, a preto modely predpokladajú cez zimu menej búrok. Keďže však teplejší svet zvyšuje vyparovanie z povrchu a dodá do vzduchu viac vlhkosti, spadne v priebehu týchto búrok v budúcnosti viac zrážok. V priebehu vytvárania zrážok kondenzuje vodná para do tekutej alebo zmrznutej vody [podľa teploty], uvoľňujúc tak latentné teplo - dodatočné teplo, ktoré bolo pôvodne potrebné na výpar vody z povrchu. Toto latentné teplo zosilní zimnú búrku, zníži tlak v jej strede a zosilní rýchlosť vetra. Takže štúdie s modelmi predpovedajú budúcnosť s menej búrkami, ale vyšším počtom silných búrok. Tieto silné búrky budú mať viac „nálože", a tým pádom aj vyššie zrážky - vrátane snehu, keď pôjde o oblasti s teplotami -15 °C a tvorbou snehových vločiek."

Skryť Vypnúť reklamu

Takže áno, globálne otepľovanie znamená aj VIAC snehu pri snežných búrkach. To je pre tých, ktorí pri najbližšom rekorde snehových zrážok budú blúzniť o prichádzajúcej dobe ľadovej a oslavovať „porážku" klimatológov (viď napr. extrémistické hnutie Tea Party v USA).

A nie, podobnosť s poznatkom, že teplejšie oceány znamenajú silnejšie (ale nie nevyhnutne viac) hurikánov nie je náhodná. (To je pre tých, ktorý majú problémy s termodynamikou.)

A nie, nie je lepšie mať menej búrok ale silnejších, pretože škody s rýchlosťou vetra rastú exponenciálne a približne 5 % najsilnejších hurikánov v histórii spôsobilo viac ako 90 % všetkých škôd. (To je pre tých, ktorí si myslia, že globálne otepľovanie je predsa len na niečo dobré.)

Skryť Vypnúť reklamu

A nie, pravdu nemá ani pán Michal Kravčík, keď tvrdí, že extrémnejšie počasie nesúvisí s vyšším obsahom skleníkových plynov v atmosfére, ale s vysušovaním kontinentov.

A nie, pravdu nemá ani paní Dr. Pekárová, ak tvrdí, že extrémne zrážky (a suchá!) sú prejavom akýchsi vesmírnych, alebo iných „cyklov".

A nie, pravdu nemajú ani konšpiratívni teoretici Luboš Motl či Eduard Kladiva, ak tvrdia, že globálne otepľovanie je (prehnitá) pračka na získavanie grantových prostriedkov ekofaš-faš-teror-religion-komun-katastrof-alarm-istov (hnev a závisť zaslepuje aj inak snáď pomerne inteligentných ľudí, bohužiaľ).

Skryť Vypnúť reklamu

Čo sa týka už druhého extrémneho sucha v Amazónii v priebehu 5 rokov (sucho v roku 2005 bolo plošne pravdepodobne rozsiahlejšie), takýto vývoj je tiež vo veľmi dobrom súlade s predpoveďami modelov. Tu je graf z článku Petera Coxa a kol. (2008), publikovaného v časopise Nature:

Obrázok blogu

Ak sa do modelu Hadleyho centra (HADM3LC) započíta aj vplyv aerosólov (zelená čiara), model pomerne dobre zodpovedá aj pozorovaným zmenám zrážok v západnej Amazónii v priebehu minulého storočia a tiež lepšie, ak sa počíta iba s vplyvom CO2. (Obr 2ab hore). Obr. 2a hore ukazuje históriu (čierna čiara) a históriu + predpoveď (červená a zelená čiara) indexu ANSG, ktorý je indikátorom zrážok v západnej Amazónii. Obr. 2b hore ukazuje históriu a históriu + predpoveď zrážok v západnej Amazónii.

Model tiež predpovedá klesajúci trend zrážok. Pri koncentrácii CO2 450 ppm (teraz je 390 ppm +2 ppm ročne) sa sucho, aké sa vyskytlo v roku 2005 (a podľa daného modely by sa dnes malo vyskytovať každých 20 rokov), sa bude vyskytovať každé 2 roky (Obr. 2ab dole).

Takže nie, Amazonský les neprežije v súčasnom stave a v súčasnom rozsahu, ak bude globlne otepľovanie pokračovať.

A áno, je možné, aby sme s globálnym otepľovaním mali viac sucha aj viac zrážok ZÁROVEŇ (hoci si profesor Kutílek myslí, že budeme mať IBA viac zrážok).

A nie, oteplenie o 2 °C oproti teplotám pred priemyselnou revolúciou nie je bezpečný limit oteplenia (hoci možno by niektorí Eskimáci nesúhlasili - teda iba v prípade, ak sa neprepadli alebo neprepadnú do ľadu).

A nie, pravdu nemá ani Juro Lukáč, ak tvrdí, že globálna teplota sa v histórii menila o 5-15 °C v priebehu desaťročí, a nemá ju (bohužiaľ) ani vtedy ak tvrdí, že koncentrácia CO2 sa menila o 100-ky ppm v priebehu desaťročí.

Alexander Ač

Alexander Ač

Bloger 
  • Počet článkov:  670
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Autor pracuje v Ústave výskumu globálnej zmeny, AV ČR. www.CzechGlobe.cz Zoznam autorových rubrík:  VzťahyKlimatická zmenaRopný zlomFinančná krízaJadrová energiaEgyptArgentínaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu