Extrémne počasie a globálne otepľovanie: predpovede sedia

Stredozápad USA zasiahla jedna z najsilnejších búrok v histórii a prekonala mnohé absolútne rekordy. Amazóniu sužuje extrémne sucho, na niektorých miestach najhoršie za posledných 100 rokov. Ide však už o druhé extrémne sucho v priebehu 5 rokov. V lete tiež zasiahli Pakistan najhoršie záplavy v histórii a Rusko zasa vďaka historickej vlne horúčav a následnému suchu a neúrode zakázalo vývoz obilia až do polovice budúceho roku. Izolovane je tieto klimatické extrémy možno vnímať ako „bežné", ale ak ich vnímate v kontexte, tak nie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (174)

Pred niekoľkými dňami zasiahla stredozápad USA najsilnejšia búrka v histórii meteorologických meraní a dosiahla najnižší tlak (955 milibarov) v oblasti kontinentálnych štátov USA (nižší tlak bol zaznamenaný iba v Kanade v roku 1978 - 950 mb). Ide tiež už druhú tohtoročnú extrémnu búrku, tá prvá (19-22. januára) prekonala najnižšie absolútne rekordy tlaku na 10-15 % územia USA.

Občas sa objaví „argument", že rýchlejšie otepľovanie Arktídy (resp. oboch pólov) spôsobí menšie teplotné rozdiely medzi tropickými a severnými oblasťami a to povedie k menej extrémnym prejavom počasia, a preto je otepľovanie dobré. Meteorológ Jeff Masters vysvetľuje:

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Modely všeobecnej cirkulácie (GCMs), ktoré používa aj správa IPCC, sú veľmi dobré pri simulovaní zimných búrok v podmienkach súčasného podnebia, a môžeme ich použiť aj pre simulácie v podmienkach atmosféry so zvýšeným obsahom skleníkových plynov, aby sme videli ich chovanie v budúcnosti. Výsledky sú veľmi zaujímavé. Globálne otepľovanie podľa očakávaní zohreje póly viac ako rovníkové oblasti. To zníži rozdiel v teplote medzi pólom a rovníkom. Pretože zimné búrky vznikajú následkom potreby atmosféry prenášať teploty od rovníku k pólom, tento znížený teplotný rozdiel zníži potrebu zimných búrok, a preto modely predpokladajú cez zimu menej búrok. Keďže však teplejší svet zvyšuje vyparovanie z povrchu a dodá do vzduchu viac vlhkosti, spadne v priebehu týchto búrok v budúcnosti viac zrážok. V priebehu vytvárania zrážok kondenzuje vodná para do tekutej alebo zmrznutej vody [podľa teploty], uvoľňujúc tak latentné teplo - dodatočné teplo, ktoré bolo pôvodne potrebné na výpar vody z povrchu. Toto latentné teplo zosilní zimnú búrku, zníži tlak v jej strede a zosilní rýchlosť vetra. Takže štúdie s modelmi predpovedajú budúcnosť s menej búrkami, ale vyšším počtom silných búrok. Tieto silné búrky budú mať viac „nálože", a tým pádom aj vyššie zrážky - vrátane snehu, keď pôjde o oblasti s teplotami -15 °C a tvorbou snehových vločiek."

SkryťVypnúť reklamu

Takže áno, globálne otepľovanie znamená aj VIAC snehu pri snežných búrkach. To je pre tých, ktorí pri najbližšom rekorde snehových zrážok budú blúzniť o prichádzajúcej dobe ľadovej a oslavovať „porážku" klimatológov (viď napr. extrémistické hnutie Tea Party v USA).

A nie, podobnosť s poznatkom, že teplejšie oceány znamenajú silnejšie (ale nie nevyhnutne viac) hurikánov nie je náhodná. (To je pre tých, ktorý majú problémy s termodynamikou.)

A nie, nie je lepšie mať menej búrok ale silnejších, pretože škody s rýchlosťou vetra rastú exponenciálne a približne 5 % najsilnejších hurikánov v histórii spôsobilo viac ako 90 % všetkých škôd. (To je pre tých, ktorí si myslia, že globálne otepľovanie je predsa len na niečo dobré.)

SkryťVypnúť reklamu

A nie, pravdu nemá ani pán Michal Kravčík, keď tvrdí, že extrémnejšie počasie nesúvisí s vyšším obsahom skleníkových plynov v atmosfére, ale s vysušovaním kontinentov.

A nie, pravdu nemá ani paní Dr. Pekárová, ak tvrdí, že extrémne zrážky (a suchá!) sú prejavom akýchsi vesmírnych, alebo iných „cyklov".

A nie, pravdu nemajú ani konšpiratívni teoretici Luboš Motl či Eduard Kladiva, ak tvrdia, že globálne otepľovanie je (prehnitá) pračka na získavanie grantových prostriedkov ekofaš-faš-teror-religion-komun-katastrof-alarm-istov (hnev a závisť zaslepuje aj inak snáď pomerne inteligentných ľudí, bohužiaľ).

SkryťVypnúť reklamu

Čo sa týka už druhého extrémneho sucha v Amazónii v priebehu 5 rokov (sucho v roku 2005 bolo plošne pravdepodobne rozsiahlejšie), takýto vývoj je tiež vo veľmi dobrom súlade s predpoveďami modelov. Tu je graf z článku Petera Coxa a kol. (2008), publikovaného v časopise Nature:

Obrázok blogu

Ak sa do modelu Hadleyho centra (HADM3LC) započíta aj vplyv aerosólov (zelená čiara), model pomerne dobre zodpovedá aj pozorovaným zmenám zrážok v západnej Amazónii v priebehu minulého storočia a tiež lepšie, ak sa počíta iba s vplyvom CO2. (Obr 2ab hore). Obr. 2a hore ukazuje históriu (čierna čiara) a históriu + predpoveď (červená a zelená čiara) indexu ANSG, ktorý je indikátorom zrážok v západnej Amazónii. Obr. 2b hore ukazuje históriu a históriu + predpoveď zrážok v západnej Amazónii.

Model tiež predpovedá klesajúci trend zrážok. Pri koncentrácii CO2 450 ppm (teraz je 390 ppm +2 ppm ročne) sa sucho, aké sa vyskytlo v roku 2005 (a podľa daného modely by sa dnes malo vyskytovať každých 20 rokov), sa bude vyskytovať každé 2 roky (Obr. 2ab dole).

Takže nie, Amazonský les neprežije v súčasnom stave a v súčasnom rozsahu, ak bude globlne otepľovanie pokračovať.

A áno, je možné, aby sme s globálnym otepľovaním mali viac sucha aj viac zrážok ZÁROVEŇ (hoci si profesor Kutílek myslí, že budeme mať IBA viac zrážok).

A nie, oteplenie o 2 °C oproti teplotám pred priemyselnou revolúciou nie je bezpečný limit oteplenia (hoci možno by niektorí Eskimáci nesúhlasili - teda iba v prípade, ak sa neprepadli alebo neprepadnú do ľadu).

A nie, pravdu nemá ani Juro Lukáč, ak tvrdí, že globálna teplota sa v histórii menila o 5-15 °C v priebehu desaťročí, a nemá ju (bohužiaľ) ani vtedy ak tvrdí, že koncentrácia CO2 sa menila o 100-ky ppm v priebehu desaťročí.

Alexander Ač

Alexander Ač

Bloger 
  • Počet článkov:  670
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Autor pracuje v Ústave výskumu globálnej zmeny, AV ČR. www.CzechGlobe.cz Zoznam autorových rubrík:  VzťahyKlimatická zmenaRopný zlomFinančná krízaJadrová energiaEgyptArgentínaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,072 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu