Jeremy Grantham už v nedávnej minulosti varoval, že éra lacných potravín sa skončila, a svoje varovanie doložil nasledujúcim grafom:
Vývoj reálnej ceny 33 vybraných komodít od roku 1990 do feruára roku 2011. Časť nárastu cien komodít v posledných rokoch je možné pričítať na vrub klimatickej zmene, tvrdí Grantham.
V článku pre časopis Nature ďalej píše, že vedci by mali byť viac realistickí, viac zúfalí pri informovaní o globálnom otepľovaní:

Súhlasím s Granthamom, že mnohí klimatológovia nepôsobia príliš zúfalo, keď rozprávajú o globálnom otepľovaní. Prečo by takí potom mali byť ľudia, ktorí o problematike majú väčšinou oveľa menej objektívnych informácií?
Jeden z realistickejších klimatológov je britský profesor Kevin Anderson z Tyndallovho Centra pre Výzkum Klimatickej Zmeny. Okrem iného je možné v práci Kevina Andersona nájsť nasledujúci graf:

Uhlikový rozpočet pre "rozvinuté krajiny" (krajiny Annex-1, kam patrí aj Slovensko) už bol vyčerpaný v roku 2010, ak by sme chceli limitovať globálne oteplenie na 2°C a zároveň nechať priestor zvyšovať emisie CO2 pre rozvojové krajiny. Celú prezentáciu možno nájsť tu.
Anderson v súčasnosti vidí najrealistickejšie globálne oteplenie o 4 °C [v horizonte rokov 2050-2075, s možnosťou oteplenia až ku 6°C v priebehu ďalších desaťročí], žo znamená oteplenie nad kontinentami o 5-6 °C, a oteplenie v Arktíde približne o 8-12 °C.
Slovami Jeremyho Granthama:
"Toto nie je iba kríza našich životov - je to tiež existenčná kríza našeho druhu. Úpenlivo vás prosím, aby ste boli odvážni."
