Klimatická zmena: nastal čas panikáriť?

Túto závažnú otázku si položil už v roku 2008 profesor Hans Joachim Schellnhuber. V závere článku ešte vyjadruje nádej, že existuje "slušná šanca", že sa nám podarí udržať oteplenie pod hranicou 2 °C oproti obdobiu pred priemyselnou revolúciou. Dnes má Schellnhuber asi iný názor. Kým jeho k "výzve panikáriť" viedli výsledky štúdie Ramanathana a Fenga, podľa ktorej majú aerosóly silnejší ochladzujúci účinok, ako sa dovtedy predpokladalo, mňa k tomu vedú tohtoročné udalosti v Arktíde. Je dokonca možné, že na paniku je už neskoro.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (55)

Graf vyjadrujúci dôvody pre obavy toho, že oblasť Arktídy už možno prekonala "bod zlomu", vyzerá nasledovne:

Obrázok blogu

Vývoj indexu Severo-atlantickej oscilácie v období 1949-2012 v mesiacoch jún, júl, august. Zdroj: Cryospehere Today.

Väčšina klimatológov považuje vývoj indexu NAO za chaotický a zatiaľ bez zjavných trendov a súvislostí s antropogénnym vplyvom, teda vplyvom človeka. Medzi nich patrí napríklad aj profesor James Hansen, ktorý poukazuje na chaotickú povahu príbuzného indexu Arktickej oscilácie. Podobný postoj k tejto súvislosti má aj iný známy klimatológ, profesor Kevin Trenberth.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Posun indexu NAO smerom k negatívnym hodnotám v priebehu leta (a do určitej miery aj počas jesene) však dávajú niektorí vedci do príčinnej súvislosti s dramatickým úbytkom plávajúceho ľadu v Arktíde od roku 2007. To prispieva k zníženiu teplotného rozdielu mezi Severným pólom a tropickými oblasťami, zoslabeniu západného prúdenia, a častejšiemu výskytu extrémneho počasia, tvz. "blokujúcich" tlakových útvarov. Posledné príklady takéhoto počasia sú (prebiehajúce) sucho v USA, alebo rekordná vlna horúčav v Rusku a rekordné záplavy v Pakistane v roku 2010.

Domnievam sa, že ak podobný charakter NAO pretrvá aj v najbližších rokoch, a zároveň bude pokračovať rýchly pokles (rozlohy a objemu) plávajúceho ľadu v Akrtíde, bude rok 2007 pri spätnom pohľade znamenať obdobie, kedy bol prekročený "bod zlomu" v Arktíde a priľahlých oblastiach.

SkryťVypnúť reklamu

Obavy o rýchly koniec plávajúceho ľadu v Arktíde s následnými dramatickými dopadmi na charakter počasia na Severnej pologuli vedú niektorých vedcov k presadzovaniu prístupu "geo-inžiniestva".

Pokušať sa v súčasnosti o geo-inžinierstvo je podobné situácii, v ktorej sa človek pokúsi o amputáciu nohy pri úteku z väznice Shawshank... ale odbáčam.

Aj v prípade, že by sa predošlé úvahy o Arktíde a jej (a našom) osude ukázali ako predčasné, či "alarmistické", posúďte nasledujúce videá a nové rozhovory s vedcami:

Rozhovory s vedcami z poslednej konferencie Americkej geofyzikálnej únie v San Franciscu.

Bubliny unikajúceho metánu z morského dna.

SkryťVypnúť reklamu

Metán hormadiaci sa pod zamrznutým jazerom.

Alexander Ač

Alexander Ač

Bloger 
  • Počet článkov:  670
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Autor pracuje v Ústave výskumu globálnej zmeny, AV ČR. www.CzechGlobe.cz Zoznam autorových rubrík:  VzťahyKlimatická zmenaRopný zlomFinančná krízaJadrová energiaEgyptArgentínaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
INESS

INESS

107 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

223 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu