Klimatická zmena ohrozuje indický monzún

S postupujúcim globálnym otepľovaním bude ohrozených stále viac ekosystémov. Letné monzúnové dažde v Indii sú kľúčové pre prežitie viac ako miliardy ľudí v Indii a jej okolí. Už pomerne malý pokles monzúnových zrážok znamená pre miestnych obyvateľov obrovské problémy s dopestovaním dostatku potravín. Podľa novej štúde zverejnenej v časopise Environmental Research Letters je budúcnosť monzúnových dažďov ohrozená.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (15)

Základný mechanizmus, vďaka ktorému do Indie pravidelne prichádzajú monzúnové dažde spočíva v prenose energie smerom od oceánov nad kontinenty. V klimatológii a meteorológii ide o proces známy pod názvom Walkerova cirkulácia:

Schématické znázornenie Walkerovej cirkulácie podľa NOAA.

Podľa práce Jacoba Scheweho a Andersa Levermana práve narušenie Walkerovej cirkulácie v dôsledku globálneho otepľovania povedie k dramatickému poklesu zrážok indických monzúnov. O akom poklese hovoríme?

V rokoch 2150 až 2200 by každý piaty monzún priniesol iba polovičné množstvo zrážok oproti normálu. Pritom už pokles zrážok o 10 % znamená katastrofu pre miestnych obyvateľov. Práca je zaujímavá tým, že podľa doterajších predpokladov (podľa IPCC, 2007) by globaálne otepľovanie malo znamenať vyššiu premenlivosť v monzúnoch a skôr celkové pribúdanie zrážok.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dnes vieme, že jav El Niňo (zvýšené teploty na východe Tichého oceánu v okolí rovníku) posúva Walkerovu cirkuláciu smerom na východ a znamená pre oblasť Indie vyšší tlak vzduchu a pokles zrážok. A práve postupné otepľovanie Tichého oceánu bude znamenať dlhodobý pokles v zrážkach v priebehu monzúnov v Indii, aj keď sa nezvýši výskyt prirodzeného fenoménu El Niňo:

Obrázok blogu

Model použitý v štúdii počíta s globálnym oteplením približne o 4,6 °C do roku 2200. Aj keď sa priemerný pokles zrážok v priebehu letných monzúnov v Indii z doterajšieho priemeru 5,5 mm za deň na približne 4,5 mm za deň ku koncu 22. storočia nemusí zdať ako veľa, ide prakticky o katastrofu. (Zdroj: Schewe a Levermann, 2012)

SkryťVypnúť reklamu

Zdá sa, že túto oblast čaká podobný osud, ako Amazóniu, ktorú postihli 100-ročné suchá v rokoch 2005 a 2010. Ako sa adaptujú stovky miliónov obyvateľov Indie na tento nový režim?

O štúdii informovala agentuŕa Reuters, Science Daily, a dalšie.

Alexander Ač

Alexander Ač

Bloger 
  • Počet článkov:  670
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Autor pracuje v Ústave výskumu globálnej zmeny, AV ČR. www.CzechGlobe.cz Zoznam autorových rubrík:  VzťahyKlimatická zmenaRopný zlomFinančná krízaJadrová energiaEgyptArgentínaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

319 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

143 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
INESS

INESS

108 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

232 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu