Tvorcom nasledujúcej sekvencie videí je Jack M. Alpert. Keď robil výskum pre General Motors, v roku 1968 si uvedomil, že uvažovanie ľudí ich nevedie k tomu, aby používali bezpečnostné pásy, práve naopak. Pritom používanie pásov je rovnako účinné, ako očkovanie proti detskej obrne. Táto skutočnosť ho znepokojila a od tej chvíle sa venuje štúdiu okolností, ktoré vedú k takejto „časovej slepote".
Jeho cieľom je vytvoriť také učebné prostredie, ktoré by bránilo vzniku takejto slepote a v konečnom dôsledku bolo začiatkom riešenia globálnych problémov. Viac z jeho kariéry nájdete tu.
V prvej časti nás autor oboznamuje so zodpovednými rodičmi, ktorí si neuvedomujú potrebu znižovať stav globálnej populácie a nevidia svoje deti zomierať v sociálnych nepokojoch, bojoch o potraviny či ozbrojených konfliktoch. Nevidia deti, ktoré musia zabíjať, aby prežili, nevidia nakupovanie hamburgerov na Hummeri ako činnosť zabíjajúcu iných ľudí....
Ďalej autor vysvetľuje pojem „príliš veľa nedostatku", ktorý vedie v bojom o zdroje medzi bohatými a chudobnými a tento boj ďalej vedie k ešte väčšiemu nedostatku v procese spätnej väzby, ktorú nazýva „civilizačná špirála smrti", ktorá zničili predošlé civilizácie - Rímsku, Inkskú, Májsku, Mongolskú... Alpert sa dnes neobáva o jednotlivé civilizácie, ale o osud Globálnej civilizácie.
V druhej časti autor ukazuje, ako dôjde ku kolapsu civilizácie. V zásade popisuje v ekológii dobre známy jav, tzv. „overshoot", teda prestrelenie únosnej kapacity prostredia a následný prudký pokles spotreby a počtu populácie.
V tretej časti opisuje správanie ľudí, ktoré vedie ku kolapsu, resp. ktoré kolapsu predchádza. Ide o hierarchiu (bohatí vs. chudobní), (rastúcu) ekologickú stopu, a (rastúcu) populáciu. Ak tieto tri procesy neprevažujú nad produkciou, môže dochádzať k ich nárastu bez problémov. Podľa Alperta je však už dnes spotreba príliš vysoká v porovnaní s „ponukou", čiže biologickou kapacitou prostredia. Vymenováva známe problémy - vyčerpávanie fosílnych zdrojov, odlesňovanie, eróziu pôdy, nadmerný rybolov, klimatickú zmenu...
Podľa neho je potrebné urobiť viac, ako vymeniť žiarovky za žiarivky, alebo zníženie teploty vykurovania... jedinú šancu, ako sa vyhnúť neriadenému kolapsu, je zníženie počtu ľudí.
Ďalšie video ukazuje, aký veľký musí byť pokles populácie, aby sme sa vyhli kolapsu. Podľa autora menej ako 100 000 000 ľudí. Dnešný počet ľudí je takmer 7 000 000 000 Video ukazuje, ako dospel k tomuto počtu:
V nasledujúcej sekvencii videí sa venuje tomu, či je riešenie pomocou zníženia populácie robustné:
Čo ak budú majetkové rozdiely medzi bohatými a chudobnými väčšie, ako dnes?
Čo ak bude regeneračná schopnosť pôdy kratšia?
Čo ak budú mať ľudia nesmrteľnú túžbu pre vlastné zlepšovanie?
Čo ak budú bohatí stále bohatší?
Čo ak technológia bude napredovať rýchlejšie, ako očakávame?
V poslednej časti autor sumarizuje: Rýchly pokles populácie je jediný silný nástroj, ktorý dokáže zabrániť neriadenému kolapsu.
Súhlasím s autorom vo väčšine jeho postrehov a záverov, môj špekulatívny odhad dlhodobo udržateľnej svetovej populácie je však o niečo vyšší, ako v prípade Alperta, niekde v rozmedzí 0,5 až 1 miliardy.
A na záver 49 sekundové video ukazujúce populáciu v rokoch 0-2030:
a video, ktoré sa pýta, či je ľudstvo múdrejšie ako kvasinky (vysvetľuje exponenciálny rast a nemožnosť jeho riešenia pomocou "technológie"):