Výsledky budú prezentované na sympóziu s názvom „Geosystémy: Lekcie klímy z posledného obdobia veľkého zaľadnenia“ na každoročnom stretnutí Americkej Asociácie pre Rozvoj Vedy v San Franciscu.
K týmto zmenám došlo počas geologického obdobia Zeme, kedy kontinenty ešte tvorili jediný superkontinent – Pangaeu. Ku koncu éry Paleozoika, sa tropické oblasti Pangaey oteplili, množstvo zrážok sa znížilo, vetry zmenili smer a flóra za dramaticky zmenila. V tom istom čase sa zvyšovali koncentrácie CO2 a rozľahlé zaľadnené oblasti, ktoré pokrývali Gondwanu – oblasť, z ktorej vznikli oblasti súčastnej Južnej Ameriky, Afriky, Antarktídy, Indie a Austrálie – začali miznúť.
„Existuje mnoho dôkazov o zmenách v podnebí a vegetácii, avšak doteraz neexistovala jasná hypotéza, prečo k týmto zmenám došlo,“ povedal Poulsen, docent geológie. Niekoľko náznakov sa objavilo: niektorí výskumníci predpokladali, že zdvíhanie alebo erózia v horských oblastiach mohla prispieť ku klimatickému posunu, iní sa domnievali, že príčinou bol pohyb litosférických dosiek. Poulsen však videl príčinu inde: „Bol som zvedavý, či topenie ľadovcov Gondwany a/alebo nárast vzdušného kyslíka by mohol vysvetliť tieto zdokumentované zmeny podnebia a vegetácie,“ povedal.
Poulsen a jeho spolupracovníci použili klimatické modely na experimentovanie s rôznymi kombináciami koncentrácii CO2 a zaľadnenia.
„Modelové simulácie ukázali, že s ústupom ľadovcov Gondwany a nárastom CO2, sa trópy postupne stali suchšími a vegetácia bola nahradená púšťou,“ povedal Poulsen. „Naše výsledky tiež ukazujú, že ústup zaľadnenia a zvyšujúce sa koncentrácie CO2 prispeli zhruba rovnako k pozorovanej zmene klímy a zmenám vegetácie.“
Navyše model, ktorý spoliehal na odhad koncentrácie CO2, ukazoval väčšie oteplenie ako ukazovali aktuálne geologické dôkazy. To by mohlo znamenať, že koncentrácia CO2 sa nezvýšila až o toľko, ako sa predpokladalo. Poulsen je však opatrný pri aplikovaní vtedajších zmien na súčastnú klimatickú zmenu.
„Klimatická zmena, ktorú študujem ja sa odohrala v dávnej minulosti, takže je treba byť opatrný. Táto práca však nepochybne naznačuje, že je veľmi silné spojenie medzi otepľovaním a nárastom CO2,“ povedal. „Ďalší zaujímavý dôkaz aspekt je, že dlhý čas si ľudia mysleli, že oblasti trópov nie sú náchylné na klimatickú zmenu. Táto štúdia dokazuje opak.“