Lekcie z paleoklimatológie-klimatická katastrofa pred 300 mil rokov

Pred tristo miliónmi rokov došlo k výraznému posunu z chladného do teplého podnebia s veľkým dopadom na charakter ekosystémov. Tento posun bol pravdepodobne spôsobený zvyšujúcou sa koncentráciou CO2 a topením rozsiahlych plôch ľadovcových štítov. Ukazuje to nový výskum paleoklimatológa Christophera Poulsena z University of Michigan.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (21)

Výsledky budú prezentované na sympóziu s názvom „Geosystémy: Lekcie klímy z posledného obdobia veľkého zaľadnenia“ na každoročnom stretnutí Americkej Asociácie pre Rozvoj Vedy v San Franciscu. 

K týmto zmenám došlo počas geologického obdobia Zeme, kedy kontinenty ešte tvorili jediný superkontinent – Pangaeu. Ku koncu éry Paleozoika, sa tropické oblasti Pangaey oteplili, množstvo zrážok sa znížilo, vetry zmenili smer a flóra za dramaticky zmenila. V tom istom čase sa zvyšovali koncentrácie CO2 a rozľahlé zaľadnené oblasti, ktoré pokrývali Gondwanu – oblasť, z ktorej vznikli oblasti súčastnej Južnej Ameriky, Afriky, Antarktídy, Indie a Austrálie – začali miznúť.  

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Existuje mnoho dôkazov o zmenách v podnebí a vegetácii, avšak doteraz neexistovala jasná hypotéza, prečo k týmto zmenám došlo,“ povedal Poulsen, docent geológie. Niekoľko náznakov sa objavilo: niektorí výskumníci predpokladali, že zdvíhanie alebo erózia v horských oblastiach mohla prispieť ku klimatickému posunu, iní sa domnievali, že príčinou bol pohyb litosférických dosiek. Poulsen však videl príčinu inde: „Bol som zvedavý, či topenie ľadovcov Gondwany a/alebo nárast vzdušného kyslíka by mohol vysvetliť tieto zdokumentované zmeny podnebia a vegetácie,“ povedal. 

Poulsen a jeho spolupracovníci použili klimatické modely na experimentovanie s rôznymi kombináciami koncentrácii CO2 a zaľadnenia.  

SkryťVypnúť reklamu

„Modelové simulácie ukázali, že s ústupom ľadovcov Gondwany a nárastom CO2, sa trópy postupne stali suchšími a vegetácia bola nahradená púšťou,“ povedal Poulsen. „Naše výsledky tiež ukazujú, že ústup zaľadnenia a zvyšujúce sa koncentrácie CO2 prispeli zhruba rovnako k pozorovanej zmene klímy a zmenám vegetácie.“ 

Navyše model, ktorý spoliehal na odhad koncentrácie CO2, ukazoval väčšie oteplenie ako ukazovali aktuálne geologické dôkazy. To by mohlo znamenať, že koncentrácia CO2 sa nezvýšila až o toľko, ako sa predpokladalo.  Poulsen je však opatrný pri aplikovaní vtedajších zmien na súčastnú klimatickú zmenu.

SkryťVypnúť reklamu

„Klimatická zmena, ktorú študujem ja sa odohrala v dávnej minulosti, takže je treba byť opatrný. Táto práca však nepochybne naznačuje, že je veľmi silné spojenie medzi otepľovaním a nárastom CO2,“ povedal. „Ďalší zaujímavý dôkaz aspekt je, že dlhý čas si ľudia mysleli, že oblasti trópov nie sú náchylné na klimatickú zmenu. Táto štúdia dokazuje opak.“

Alexander Ač

Alexander Ač

Bloger 
  • Počet článkov:  670
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Autor pracuje v Ústave výskumu globálnej zmeny, AV ČR. www.CzechGlobe.cz Zoznam autorových rubrík:  VzťahyKlimatická zmenaRopný zlomFinančná krízaJadrová energiaEgyptArgentínaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Marcel Rebro

Marcel Rebro

142 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,077 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu