Megapožiar v Kanade vysiela dym do Európy

Ako to už tak býva v poslednych rokoch zvykom, rekordné povodne (ktoré postihli Calgary a Toronto) bývajú spojené s (rekordným) suchom a lesnými požiarmi niekde inde. Momentálne horí v Kanade 3. najväčší požiar najmenej od roku 1959 a jeho rozloha je takmer taká veľká, akú mali všetky doterajšie požiare v USA.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Kým minulý mesiac postihli rekordné povodne olympíjské mesto Calgary, a pred niekoľkými dňami mesto Toronto, opačný extrém sužuje Kanadu v severnom Quebecu. Momentálne tam horí 3. najroziahlejší požiar od roku 1959 a takto ho zachytil spektroradiometer MODIS:

Obrázok blogu

Požiare v Kanade tak, ako ich zachytil spektroradiometer MODIS 4. júla 2013 (Zdroj: NASA). Dym z tohto požiaru bol zachytený aj nad územím Nórska a Švédska.

A nasledujúce video zachytáva tie isté požiare zo Zeme:

Ako som už písal v jednom z predošlých blogov, rozloha lesných požiarov v Kanade, Severnej Amerike a Rusku narastá:

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Každoročne sa v Kanade, Rusku a USA zvýši plocha zhorených lesov približne o 0,2 milióny hektárov ročne. Pozri napríklad aj hodinový dokument "Age of Megafires".

Lesných požiarov s veľkou rozlohou bude pribúdať aj v budúcnosti.

UPDATE: Farmár v Colorade riskuje svoj život a zachraňuje traktorom úrodu pred požiarom:

Alexander Ač

Alexander Ač

Bloger 
  • Počet článkov:  670
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Autor pracuje v Ústave výskumu globálnej zmeny, AV ČR. www.CzechGlobe.cz Zoznam autorových rubrík:  VzťahyKlimatická zmenaRopný zlomFinančná krízaJadrová energiaEgyptArgentínaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

325 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu