V tomto roku sa naplno prejaví vplyv fenoménu El Niňo, a ak svet nepostihne výbuch veľkej sopky, tak je prakticky isté, že bude prekonaná doteraz najvyššia nameraná globálna teplota z roku 2015. Naznačuje to aj vývoj globálnej teploty v januári, pričom rekord bol prekonaný o úctyhodných 0,23 °C:
Obr.1: Globálna teplota v januári od roku 1890. (Zdroj: JMA)
Veľmi zaujímavý bude vývoj aj v Arktíde. Bohužiaľ sa zdá, že na jar môžeme byť svedkami rekordnej ozónovej diery nad Arktídou (ako dôsledok rekordne chladnej stratosféry, čo podporuje ničenie ozónu).
V januári bol takisto zaznamenaný rekordne nízky zozsah zaľadnenia v Arktíde:
Obr.2: Rozsah zaľadnenia v Arktíde za mesiac január. Od roku 1979 klesol priemerný rozsah zaľadnenia v januári o takmer 2 milióny km2 (Zdroj:NSIDC).
Aktuálne je rozsah aj plocha zaľadnenia v Arktíde rekordne nízko. Hlavnou príčinou sú najmä teplejšie vody oceánu, ktoré prispievajú k pomalšiemu nárastu zaľadnenia, ako tomu bolo v minulosti.
V oblastiach mimo Arktídy sa tento rok pravdepodobne prejaví znížením potravinovej bezpečnosti v mnohých krajinách, hlavne v dôsledku extrémov hydrologického cyklu. Situácia, kedy 4 miliardy ľudí trpí najmenej jeden mesiac v roku závažným nedostatkom vody, sa bude naďalej zhoršovať.
