Meteorológovia vs. klimatológovia

Jedna z popredných klimatologičiek na Weather Channel v Spojených Štátoch spôsobila rozruch svojím vyhlásením, že každému meteorológovi, ktorý verejne spochybní to, že na globálnom otepľovaní sa podieľa človek, by mala byť odňatá licencia.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (57)

Takto sa vyjadrila klimatologička Heidi Cullen, ktorá sa domnieva, že Americká Meteorologická Spoločnosť (AMS) sa verejne nepriznáva, že „schvaľuje“ skeptický postoj ľudí ku globálnemu otepľovaniu, ktorí v Spojených Štátoch predpovedajú počasie.„Je to ako keby ste meteorológom dovolili hovoriť, že hurikány sa točia v smere hodinových ručičiek, alebo že tsunami spôsobuje počasie,“ napísala klimatologička na svojom blogu. „Toto nie je politické stanovisko... je to jednoducho nesprávne stanovisko.“Našťastie nie je vo svojom snažení sama. Al Gore nazval ľudí spochybňujúcich úlohu človeka v globálnom otepľovaní ako „Global warming deniers“ vo svojom nedávnom filme An inconvenient truth.Inak takýto nesprávny postoj nie je vlastný len americkým meteorológom. Pripomína mi to výrok jedného z našich meteorológov (na meno si nespomínam), ktorý sa vyjadroval ku veternej smršti v Tatrách v roku 2004 slovami: „A už vôbec neverím, že táto víchrica bola spôsobená globálnym otepľovaním“. Netuším, z akého dôvodu sa meteorológovia domnievajú, že globálne otepľovanie je priamo pôvodcom meteorologických javov. Ide o to, že víchrica v Tatrách v roku 2004 by prišla pravdepodobne aj bez globálneho otepľovania, ale bola by slabšia a/alebo menej rozsiahla, rovnako tak, ako hurikán Katrina by nenabral takú silu, keby sa „neohrial“ v teplých vodách Atlantiku pred tým, ako dorazil na pevninu... Skutočnosť je taká, že globálne otepľovanie NIČ nespôsobuje, ale na VŠETKOM (čo sa počasia týka) sa podieľa.Je to až také zložité?

Alexander Ač

Alexander Ač

Bloger 
  • Počet článkov:  670
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Autor pracuje v Ústave výskumu globálnej zmeny, AV ČR. www.CzechGlobe.cz Zoznam autorových rubrík:  VzťahyKlimatická zmenaRopný zlomFinančná krízaJadrová energiaEgyptArgentínaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

105 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

225 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu