Najsilnejší cyklón v histórii Arabského polostrova

Ako na Slovensku informoval denník SME, tropický cyklón Gonu je najsilnejším od počiatku historických záznamov v tejto oblasti. Hoci ide o ďalší z nespočetných rekordov, žiadnu meteorologickú, akokoľvek nezvyčajnú udalosť nie je možné pripísať na vrub globálnemu otepľovaniu. Čo hovoria dlhodobé štatistiky? Zvyšuje sa počet tropických cyklónov v globále? Sú intenzívnejšie? V čom sa vedci zhodujú a v čom nie?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (39)

 v čom panuje zhoda:

i) doteraz nebol pozorovaný narastajúci globálny trend v celkovom počte tropických búrok ( TB - hurikány, cyklóny a fajfúny) (obr. Webster, 2005) (A) a ani v počte ich dní (B).

ii) celková energia (sila hurikánu) je silne závislá na povrchovej teplote oceánu nad 26 °C (Kerry Emanuel, 2004)

Obr1) Modrá línia - povrchová teplota oceánu, zelená indikuje Power Disipation Index - energiu hurikánu (údaje platia pre oblasti Západného pacifiku, Východného Pacifiku a Atlantiku)

iii) letná teplota povrchových vôd kde vznikajú tropické búrky (TB) sa významne zvýšila od roku 1970 (odkedy sú spoľahlivé záznamy o údajoch o TB) (Webster, 2005).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

v čom panuje neistota:  

iv) - zvýšenie intenzity hurikánov v globále 

Menej istoty panuje v tom, že sa zvýšila aj intenzita TB. Tu je graf z oblasti Indického oceánu a Juho-západného Pacifiku hurikánov kategórie 4 a 5.

Za posledných 20 rokov možno badat výrazný nárast v počte silných hurikánov. Podľa Dr. Chrisa Landsea je staršie údaje reanalyzovať, pretože nie sú dostatočne spoľahlivé. Dr. Holland však tento argument odmietol s tým, že nie sú natoľko zlé, aby sa reanalýzou významne ovplyvnili pozorované trendy v oblasti. 

Graf z oblasti Severo-západného Pacifiku - tajfúny kategórie 4 a 5

Ohľadom tohoto grafu panuje menšia zhoda. Dr. Emanuel tvrdí, že obdobie 1950-1970 nadhodnocuje intenzitu hurikánov a Dr. Holland, že táto vyššia aktivita bola v dôsledku vyšších povrchových teplôt oceánu. Podľa analýzy Dr. Knaffa je však aj po korekcii meraní z toho obdobia nárast indenzity tajfúnov nevýznamný - a to 3% na rozdiel ad výsledkov Webstera, ktorý udáva 16% nárast.

SkryťVypnúť reklamu

Oblasť juhovýchodného Pacifiku

Dr. Gray navrhol dobrý argument. Ak v období rokov 1995 - 2004 vzrástla pochrchová teplota oceánov oproti rokom (1985-1994), tak by sa mal zvýšiť aj počet intenzívnych hurikánov pri porovnaní oboch období. Dr. Gray následne ukazuje, že hurikány intenzity 3, 4, a 5 kategórie sú počas týchto období presne rovnaké - 218 - pokiaľ sa neberie do úvahy Atlantik (podobné sú výsledky aj pri porovnaní iba hurikánov kat. 4 a 5). Atlantik bol vylúčený preto, lebo aktivita TB v tejto oblasti je ovplyvnená aj tzv. AMO, ktorá je prirodzeným cyklom (na druhú stranu je nepravdepobodné, že by prirodzené cykly vôd v tejto oblasti "unikli" otepľovaniu vplyvom CO2, avšak tento efekt sa ťažko určí).

SkryťVypnúť reklamu

No a na koniec Atlantický oceán

Údaje sú z Národného Centra pre výskum hurikánov, a nie su korigované pre prípadné chybné merania. V roku 1944 sa v tejto oblasti začali relatívne spoľahlivé merania TB z lietadiel. Z grafu je tiež vidieť, že teplá fáza AMO spôsobuje zvyšovanie intenzity hurikánov v Atlantiku. 

Aj keď debata o tom, či je možné detekovať "CO2 signál" v intenzite hurikánov nie je definitívne ukončený, je pravdepodobné, že sa tak čoskoro stane.

Na záver posledný graf z prebratý zo stránky www.realclimate.org   

V ňom sa ukazuje trend narastania maximálnej rýchlosti vetru počas TB a zároveň klesajúci trend tlaku vzduchu na úrovni morskej hladiny. Signál, že v oteplujúcom svete budú búrky silnejšie.

SkryťVypnúť reklamu

Všetky extrémne javy týkajúce sa počasia majú mnoho parametrov, ktorými ich možno definovať. Rôzne parametre sú tiež rôzne citlivé na zvyšovanie energie, ktorá je do systému dodávaná. Tiež vo všetkých týchto javoch existujú mnohé faktory, ktoré ich ovplyvňujú. Ak ktomu pridáme faktor prirodzenej variability, je zachytenie akéhokoľvek trendu a určenie jeho príčin veľmi zložité a vyžaduje presné a dlhodobé merania.

Avšak tak ako v oblastich, kde je otepľujúci trend najvýraznejši a možno tam badať najvýraznejšie zmeny napr. vo fungovaní ekosystémov, tak aj v prípade TB v rôznych oblastiach bude signál otepľovania zjavný v rôznom čase a najneskôr sa prejaví v globálnom meradle.

Alexander Ač

Alexander Ač

Bloger 
  • Počet článkov:  670
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Autor pracuje v Ústave výskumu globálnej zmeny, AV ČR. www.CzechGlobe.cz Zoznam autorových rubrík:  VzťahyKlimatická zmenaRopný zlomFinančná krízaJadrová energiaEgyptArgentínaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,077 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu