Nikto nevie, čo presne sa stane, keď sa ľad v Arktíde na pár týždňov v lete roztopí, takmer určite však dôjde k zrýchleniu globálneho otepľovania a zvýšeniu uvoľňovania oxidu uhličitého a metánu, čo ďaľej tento proces urýchli. Takisto dôjde k výrazným zmenám v režime počasia v Európe a Severnej Amerike, a severných oblastiach Ruska.
Jedinou inštitúciou, ktorá počíta stav objemu arktického ľadu je Polar Science Center na Washingtonskej univerzite:

Vývoj úbytku objemu artického ľadu od roku 1979 do roku 2012 (červené body). Extrapoláciou trendu by sa všetok ľad roztopil v roku 2017. Hodnota minima z roku 2012 (tj. 3 tis. km3) je vypočítaná na základe extrapolácie trendov z minulých rokov. Body s menami ukazujú jednotlivé predpovede zmiznutia arktického ľadu podľa autorov.
Väčšina klimatických modelov zahrnutých v doteraz poslednej správe IPCC z roku 2007 datuje zmiznutie arktického ľadu ku koncu storočia. V skutočnosti je už teraz menej ľadu ako malo byť podľa niektorých z nich v roku 2100.
Novšie práce (Holland a kol., 2006) naznačujú roztopenie letného ľadu okolo roku 2040, a modely, ktoré sa objavia v nadchádzajúcej správe IPCC stále dávajú veľký rozptyl.
Medzi "najalarmistickejšie" predpovede roztopenia arktického ľadu patria tie od prof. Petra Wadhamsa (možno už v roku 2015) a Dr. Paula Beckwitha (s určitou pravdepodobnosťou už tento rok).
Profesor Tim Lenton odhaduje roztopenie arktického ľadu na 20. roky tohto storočia, a "s vysokou istotou" do roku 2040.
Profesor Ted Scambos z NSIDC odhaduje roztopenie niekedy okolo roku 2030. Väčšina klimatológov sa v súčasnosti zhodne asi na období niekedy medzi rokmi 2030-2040.
Môj súčasný názor je že Arktída bude prakticky bez ľadu (menej ako 1 mil. km2) do roku 2020.
Podľa niektorých je rýchle topenie arktídy "Najväčším príbehom všetkých čias"...
Aký je váš názor?