NASA: november 2013 bol najteplejší najmenej od roku 1880

Uplynulý mesiac, teda november roku 2013 bol najteplejší najmenej od roku 1880. Ukazuje to nová analýza globálnych teplôt podľa NASA GISS. Tento mesiac je o 0,02 °C teplejší, ako doteraz rekordný november 2010. Ako vysvetľuje profesor Lapin, aj tieto vysoké novembrové teploty čiastočne prispeli k súčasnému výdatnému sneženiu a záplavám v niektorých častiach sveta, najmä na Blízkom východe a častiach Severnej Ameriky.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (54)

Hoci v uplynulých dňoch panovalo veľmi chladné až rekordne chladné počasie na väčšine územia USA a v krajinách Blízkeho východu, uplynulý mesiac bol najteplejší najmenej od roku 1880, a to aj napriek skutočnosti, že súčasná slnečná aktivita je najslabšia za posledných 100 rokov. Priestorové rozloženie odchýlok teploty možno vidieť na nasledujúcej mape: .

Extrémne teplo bolo najmä na Sibíri (v priemere až o 4-8°C teplejšie ako priemer za obdobie 1951-1980). To čiastočne poskytlo energiu pre výdatné sneženie a preniknutie studeného vzduchu do južnejších oblastí, ako býva obvyklé. Rekordne teplo bolo začiatkom decembra aj na Aljaške, kde dokona zaznamenali dážď, miesto obvyklého sneženia. Zdroj: Robert Scribbler.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pozorované rekordné novembrové teploty sú významné z niekoľkých hladísk:

  • slnečná aktivita je najslabšia za posledné storočie

  • fáza ENSO (El Nino / La Nina) je vo svojej neutrálnej fáze

  • Čína pokračuje v rastúcich emisiách aerosólov, ktoré atmosféru ochladzujú (stále častejší výskyt extrémnych smogových situácií)

V posledných mesiacov sa objavilo niekoľko vedeckých publikácii, ktoré poukazujú na úlohu otepľovania Arktídy pri výskyte extrémneho počasia v miernych zemepisných šírkach. Poslednou publikáciou je práca Tang a kol. 2013 ( Nature Climate Change, PDF ) s názvom:
"Extrémne letné počasie v severných oblastiach miernych zemepisných šírok súvisí s ubúdajúcou ľadovou a snehovou pokrývkou"
Autori v článku prisudzujú zoslabovanie zonálneho prúdenia vo vyšších zemepisných šírkach, ako aj posun jet-streamu (tryskového prúdenia) smerom na sever, úbytku snehu a ľadu v Arktíde. Takáto zmena prúdenia má za následok častejší výskyt meridionálneho prúdenia:
. Schématické znázornenie zonálneho prúdenia (pozdĺž rovnobežiek) a meridionálneho prúdenia (pozdĺž poludníkov). Zonálne prúdenie je spojené s výraznejším teplotným rozdielom medzi Arktídou a miernym pásmom, meridionálne prúdenie je spojené s menším rozdielom teploty medzi Arktídou a miernym pásmom .
Meridionálne prúdenie znamené častejší výskyt extrémneho počasia (v lete vlny horúčav a záplavy), v zime dlhotrvajúce chladné počasie, či naopak výdatné snehové zrážky. Meridionálny charakter počasia v posledných rokov pozorujeme častejšie, ako v minulých desaťročiach. Aj keď táto práca nedáva definitívny d ô kaz o príčinnom súvise otepľovania Arktídy a extrémneho počasia v jej okolí, ide o ďalšiu z rastúceho počtu štúdií v posledných mesiacoch, ktorá túto možnosť naznačuje.
Vyzerá to teda tak, že extrémy počasia, ktoré sme si zvykli pozorovať raz za 100 či 500 rokov, budeme pozorovať sk ôr v horizonte desaťročí. Pre mnohých ľudí bude zmysluplné prisp ôsobovanie sa zmenám počasia nepraktické a v mnohých prípadoch budú musieť svoje domovy natrvalo opustiť. Týchto ľudí bude neustále pribúdať.

Alexander Ač

Alexander Ač

Bloger 
  • Počet článkov:  670
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Autor pracuje v Ústave výskumu globálnej zmeny, AV ČR. www.CzechGlobe.cz Zoznam autorových rubrík:  VzťahyKlimatická zmenaRopný zlomFinančná krízaJadrová energiaEgyptArgentínaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,068 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

215 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu