NASA: Rok 2010 môže byť rekordne teplý

Hoci tohtoročná zima bola v Európe, Rusku a časti Severnej Ameriky o niečo chladnejšia ako po iné roky, celkový trend otepľovania atmosféry napreduje rovnakým tempom. Podľa americkej NASA je dosť dobre možné, že rok 2010 bude rekordne teplým rokom od začiatku inštrumentálnych meraní teplôt, teda od roku 1880.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (141)

V poslednej analýze trendov globálnych teplôt vedci z NASA doslova píšu:

Na základe analýzy údajov sme dospeli k záveru, že by mal byť dosiahnutý nový rekord v globálnej teplote v najbližších niekoľkých mesiacoch, ako sa budú prejavovať účinky nedávneho a súčasného stredne silného El Niňa. Tento nový globálny rekord bude obzvlášť významný, pretože súčasné minimum slnečného cyklu dosahuje maximálny ochladzujúci účinok“.

NASA ďalej píše:

Náš záver je, že k spomaleniu globálneho otepľovania s trendom 0,15/0,20 °C/desaťročie, ktorý sa začal koncom 70-tych rokov, nedošlo.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ešte pár slov k tohtoročnej zime. Napriek tomu, že ľudia majú krátku pamäť, tohtoročná zima bola u nás v porovnaní s poslednými rokmi naozaj o čosi chladnejšia. Má to ale pomerne dobré vysvetlenie. Týmto vysvetlením je tzv. arktická oscilácia (pozri obrázok). Tá prináša chladný arktický vzduch nad kontinenty na severnej pologuli, a naopak teplejší vzduch z južnejších oblastí sa dostáva do Arktídy, prípadne najsevernejších častí kontinentov.

Obrázok blogu

Index arktickej oscilácie: v princípe znamená mieru prenikania chladného arktického vzduchu nad okolité kontinenty. Možno si všimníúť, že december 2009 a január a február 2010 boli vo veľmi silnej negatívnej fáze arktickej oscilácie, čo bolo hlavnou príčinou chladnejšej zimy v niektorých oblastiach sveta. V globále ale bolo obdobie december-február druhé najteplejšie (pozri ďalší obrázok)

SkryťVypnúť reklamu

Výsledkom tak bolo, že chladnejšie ako obvykle bolo v Európe, Rusku a väčšej časti USA, ale Kanada zažila rekordne teplú zimu, extrémne teplo bolo aj v celej Arktíde, a Austrália zažila takisto veľmi teplé leto. Teplejšie ako obvykle bolo aj vo zvyšku sveta (pozri obrázok).

Obrázok blogu

Zima v Európe alebo USA neznamená zimu na celom svete. Obrázok ukazuje odchýlky od dlhodobého priemeru teplôt (tj. za roky 1950-1980). Červené farba znamená teplejšie ako obvykle, modrá znamená chladnejšie ako obvyke.

Takže či už sa to niekomu do politického programu hodí, alebo nie, globálne otepľovanie sa nezastavilo ani nespomalilo (pozri obrázok) a v najbližších desaťročiach sa tak ani nestane (samozrejme, ak nedôjde napríklad k jadrovej vojne, ktorá by globálne teploty na niekoľko rokov výrazne znížila).

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu


Takže ak niekto hovorí, že globálne otepľovanie sa spomalilo, či dokonca zastavilo, pokúste sa o tomto výroku aspoň pochybovať. Globálne otepľovanie je o dlhodobých trendoch v teplotách spodných vrstiev atmosféry.

Celú správu NASA je možné nájsť tu.

Alexander Ač

Alexander Ač

Bloger 
  • Počet článkov:  670
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Autor pracuje v Ústave výskumu globálnej zmeny, AV ČR. www.CzechGlobe.cz Zoznam autorových rubrík:  VzťahyKlimatická zmenaRopný zlomFinančná krízaJadrová energiaEgyptArgentínaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu