Návrat (50 rokov) do minulosti: vojna grafov!

Nie je občas na škodu, oživiť si staré „hriechy" minulosti. V mojom prípade, ako inak, najmä tie „klimaskeptické", ale aj prešľap IPCC z roku 1990.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (166)

V bohatej diskusii k minulému článku som bol obvinený, že nepoznám „základné" alarmistické (prípadne rovno zmanipulované) grafy paleoklimatických rekonštrukcií. Nezaškodí si teda oživiť pamäť - a grafy si môžeme dať do kontextu so súčasnosťou.

Začnime týmto grafom:

Obrázok blogu

Publikoval ho klimatológ HH Lamb v roku 1965. Ide o paleoklimatickú rekonštrukciu priemerných teplôt pre oblasť stredného Anglicka, a hodí sa podotknúť, že graf končí v roku 1950.

Pridal som aj súčasné priemerné ročné teploty v strednom Anglicku (zdroj) pre porovnanie. Tie sú v posledných rokoch pravdepodobne v celoročnom priemere mierne vyššie ako počas klimatického optima, a veľmi pravdepodobne vyššie najmä počas zimy. Tento Lambov graf obvykle klimaskeptici spájajú s konšpiračnou teóriou, že moderné rekonštrukcie tieto údaje nepoužívajú, pretože by to údajne vyvracalo „hokejkové grafy“. Sledujte ďalej.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Obrázok blogu

Nasledujúci graf je z prvej správy panelu IPCC z roku 1990, ktorý síce tvrdí, že ide iba o schematický (!) graf (teda zjednodušený!), tvrdí však tiež, že ide o globálne teploty. Tento graf sa však nápadne podobá teplotnej rekonštrukcii Lamba (viď vyššie, graf a) – a takmer určite ide o prebratý graf od tohto autora. Tu autori IPCC urobili chybu, keď v popise grafu tvrdili, že ide o globálne teploty. Prečo ho v novších správach už nepublikujú má jednoduchšie vysvetlenie, než že sa ho snažia „schovávať“ – jednoducho existujú lepšie a novšie údaje. (H/T Global Warming Debate).

Novšie rekonštrukcie totiž berú do úvahy oveľa viac „proxy“ údajov, ktoré poskytujú realistickejší obraz o globálnych teplotách, prípadne reprezentatívnych teplotách na severnej pologuli. Jednou z takých posledných rekonštrukcií publikoval Mann a kol v časopise PNAS v roku 2008:

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu


Znázornil som tam aj rok 1950 – aby boli grafy porovnateľné s predchádzajúcimi. - ak končíte v roku 1950 - žiadnu "hokejku" nevidíte. Ešte som si do tohoto grafu dovolil „vkonštruovať“ prácu Lamba, platnú pre stredné Anglicko:

Obrázok blogu


Dá sa povedať, že oblasť stredného Anglicka bola teplejšia, ako celá severná pologuľa, pravdepodobne, ako dôsledok teplejšieho golfského prúdu.

Nevidím žiadny dôvod, prečo by Lambov graf nejakým spôsobom spochybňoval fakt, že súčasné (globálne) oteplenie je pomerne výrazné a rýchle. Zasa pripomínam, že Lamb rekonštruoval zmeny len v strednom Anglicku. Navyše, najväčší problém s oteplením je ten, že väčšina oteplenia nás ešte len čaká (ak významne nezmeníme trajektóriu emisie skleníkových plynov). Názorne to ukazuje graf (zdroj):

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu


Niektorí diskutujúci ma tiež odkázali na nasledovný graf, údajnú „vojnu grafov“:


Obrázok blogu


Graf publikoval klimaskeptický server Osel (respektíve Stanislav Mihulka), ktorý sa odkazuje na zvláštny blog Seppa Hasslbergera, ktorý sa ďalej odkazuje na NOVINOVÝ článok lorda Christophera Moncktona (!), ktorý publikoval tento graf v časopise Telgraph (!). Zrejme ide o upravený graf teploty pre stredné Anglicko (!). Dva grafy pod sebou nie sú absolútne porovnateľné.

Neviem, či to vyžaduje ďalší komentár, ale zhrnutie je nasledovné:

I) IPCC vo svojej prvej správe urobilo chybu, že nedostatočne zdôraznilo, resp. chybne uviedlo, že paleoklimatická rekonštrukcia Lamba platí len pre stredné Anglicko. Uvedomujúc si túto chybu, v ďalších správach tento grat nepoužíva.

SkryťVypnúť reklamu

II) Lambova rekonštrukcia síce končí v roku 1950, a odvtedy sa na niektorých miestach Európy oteplilo aj viac ako o 1°C, ale to klimaskeptikom nebráni, aby tento graf používali pri porovnaniach s teplotnými rekonštrukciami a) idúcimi až do súčasnosti, a b) používajúcimi proxy údaje z celej severnej pologule.

III) Z pohľadu klimaskeptika znamená zmena 1°C za sto rokov takú bezvýznamnú zmenu, že nemá význam o nej viesť serióznejšiu diskusiu, či odkazovať sa na relevantné zdroje, ako ukazuje predošlý text a obrázky...

IV) Tento článok na postojoch klimaskeptikov nič nezmení.

Alexander Ač

Alexander Ač

Bloger 
  • Počet článkov:  670
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Autor pracuje v Ústave výskumu globálnej zmeny, AV ČR. www.CzechGlobe.cz Zoznam autorových rubrík:  VzťahyKlimatická zmenaRopný zlomFinančná krízaJadrová energiaEgyptArgentínaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

223 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu