„Čelíme možnosti rozsiahleho sucha v nasledujúcich desaťročiach, ale to si ešte verejnosť a vedecká komunita v oblasti klimatickej zmeny musí uvedomiť", povedal Aiguo Dai, autor štúdie.
„Ak sa projekcie v tejto štúdii naplnia iba okrajovo, dopady pre spoločnosť na celom svete budú enormné," povedal Dai.
Časti Ázie, Spojených štátoch, južnej Európy, väčšiny Afriky, Latinskej Ameriky a Stredného východu môže zasiahnuť závažné sucho v nasledujúcich desaťročiach, pričom regióny susediace so Stredozemím môžu zažiť sucho takmer „bezprecedentné".
„Závažné sucho môže výrazne ovplyvniť poľnohospodárstvo, vodné zdroje, turizmus, ekosystémy a základné ľudské pohodlie."
Zatiaľ čo rozsiahle oblasti sveta budú dlhé obdobie extrémne suché, oblasti vo vyšších zemepisných šírkach, ako Severná Európa, Rusko, Kanada, Aljaška a India môžu byť daždivejšie. To ale nebude postačovať na zmiernenie vplyvu sucha v iných oblastiach (pozri obrázok).

Obrázok ukazuje priemerný Palmerov index sucha (PDSI) pre roky 2060-2069 (e) a roky 2090-2099 (f). Červené až ružové oblasti sú extrémne suché a modré sú extrémne vlhké. Čísla na farebnej škále znamenajú relatívnu zmenu v indexe oproti priemeru z rokov 1950-1979.
Nie, ani Slovensko sa nevyhne extrémnemu suchu. To je poznámka hlavne pre tých, čo si nedovidia za vlastný dvor a myslia si, že potraviny sa vyrábajú v Tescu.
Celú štúdiu je možné stiahnuť tu.