Nový problém solárnych kolektorov

Zdá sa, že priemyselná výroba solárnych kolektorov narazila na ďalší problém. Okrem prudko klesajúcich cien ropy (z rekordných 147 dolárov na dnešných takmer 60 dolárov) je to molekula trifluoramínu (NF3). Táto molekula je asi 12 000 až 20 000 krát účinnejší skleníkový plyn ako CO2 a používa sa pri výrobe solárnych kolektorov, ale aj plochých plazmových televízorov. Podľa nových analýz je jeho koncentrácia vo vzduchu asi 4-násobne vyššia oproti predošlým odhadom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (75)

Za posledných 10 rokov sa NF3 stal ekologickou náhradou prchavejších perfluorovaných uhľovodíkov. Doteraz sa predpokladalo, že v priebehu výroby unikne do ovzdušia iba ich malá časť  - asi 2 % - takže príspevok tejto zlúčeniny ku globálnemu otepľovaniu sa pokladal za zanedbateľný. Po prvý krát tento predpoklad spochybnil Michael Prather, atmosférický chemik z Kalifornskej univerzity. Nové analýzy vzduchu potvrdili významne vyššie koncentrácie vo vzduchu. Štúdia pod vedením Raya Weissa zo Scrippsovho oceánografického inštitútu v Kalifornii ukázala, že za posledných 20 rokov narástla koncentrácia NF3 20-násobne, z 0.02 na 0.454 ppt (častíc na trilión častíc – teda 0.000000000454 objemových %). Podľa pôvodných odhadov bolo v roku 2006 vo vzduchu menej ako 1200 ton NF3 – v skutočnosti to však bolo 4200 ton a dnes je to 5400 ton, udávajú vedci v časopise Geophysical Research Letters. Vedci odporúčajú zahrnúť NF3 do Kyótskeho protokolu.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak vezmeme do úvahy silný potenciál globálneho otepľovania a čas zotrvania v atmosfére 740 rokov, ide o vplyv rovnajúci sa asi 67 miliónom ton CO2 – čo je zasa rovné emisiám Fínska. Uvidíme, ako sa s touto novou výzvou vysporiada priemysel. Zatiaľ čo plazmové televízory možno jednoducho nahradiť LCD monitormi, v prípade solárnych kolektorov bude náhrada asi problematickejšia. Momentálne sa však domnievam, že väčšiemu rozvoju solárneho priemyslu bráni príliš nízka cena fosílnej energie, neexistencia uhlíkovej dane a klesanie cien ropy.

Zdroj tu.

Alexander Ač

Alexander Ač

Bloger 
  • Počet článkov:  670
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Autor pracuje v Ústave výskumu globálnej zmeny, AV ČR. www.CzechGlobe.cz Zoznam autorových rubrík:  VzťahyKlimatická zmenaRopný zlomFinančná krízaJadrová energiaEgyptArgentínaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu