Pre vysvetlenie toho, že doterajšie scénáre limitov rastu stále platia, byl mal stačiť JEDEN JEDINÝ graf:

Obrázok ukazuje porovnanie reality 30 rokov od vydania Limitov Rastu. Realita je porovnaná s výstupom modelu "bussines-as-usual", teda "ekonomika-ako-doposiaľ", alebo ako "priemysel-ako-doposial". Pre väščí obrázok klikni tu.
Plné čiary ukazujú pozorovanú realitu od 1. vydania Limitov rastu, až do roku 2000. Odhadom sa dá s vysokou istotou tvrdiť, že predpovedané trendy sa dobre zhodujú aj do súčasnosti (do roku 2012).
Ak sa súčasná ekonomická recesia ukáže v strednedobom horizonte (povedzme do roku 2020) iba ako prechodná záležitosť (ako sa napr. domnieva väčšina ekonómov), potom je možné tvrdiť, že scénáre Limitov Rastu BOLI CHYBNÉ.
Ak sa však ukáže, že súčasná globálna ekonomická recesia NIE JE iba prechodnou záležitosťou, ale skôr dlhodobým nastúpeným trendom (ako sa domnieva napr. väščina ekológov :-), potom sa veľmi pravdepodobne ukážu scénáre Limitov Rastu, ako SPRÁVNE.
Základná myšlienka však spočíva v tom, že dnes nie je možné udržateľným spôsobom tvrdiť, že scénáre Limitov Rastu už CHYBNÉ BOLI.
Bonus pre klimaskeptikov. Nová štúdia v časopise Nature (Shakun a kol., 2012) ukazuje, že koncu poslednej doby ľadovej predchádzal nárast koncentrácie CO2, a nie naopak:

Koncu poslednej doby ľadovej pred asi 18 000 rokmi predchádzal nárast koncentrácie CO2, otepľovať za začalo až potom. Nová práca však nič nemení na (klimatológom) dlho známej skutočnosti, že rast koncentrácie skleníkových plynov je príčinou, ako aj dôsledkom otepľovania. (Shakun a kol., 2012)