V posledných rokoch ste sa mohli z niektorých (aj serióznejších) zdrojov dozvedieť, že globálne otepľovanie sa spomalilo, či dokonca zastavilo. Tieto tvrdenia sa spoliehajú na krátkodobú premenlivosť podnebia, na základe ktorej analýza kratších časových radov môže naznačovať zmeny trendu v otepľovaní atmosféry. Pri dlhodobejšom pohľade je však trend nezmenený. Nasledujúce grafy ukazujú niektoré vybrané indikátory toho, že globálne otepľovanie pokračuje nezmeneným tempom, alebo sa naopak skôr urýchľuje.
Teploty na severnej pologuli do augusta 2015 podľa NASA:

Obr. 1.: Priemerná teplota na severnej pologuli od roku 1880 do augusta roku 2015 (porovnávané obdobie január až august).
Podobné výsledky ponúka aj americká NOAA, s globálnymi údajmi do júla roku 2015:
Obr. 2.: Vývoj teploty atmosféry nad kontinentami (sev. + južná) pologuľa za obdobie január až júl od roku 1880 podľa NOAA.
Obr. 3.: Vývoj globálnej teploty (kontinenty + oceány) atmosféry za obdobie január až júl od roku 1880 podľa NOAA.
A na záver, vývoj tepelného obsahu svetových oceánov horných 2 km (sem sa ukladá viac ako 93 % všetkého tepla prichádzajúceho zo Slnka):
Obr. 4.: Vývoj tepelného obsahu oceánov (v jouloch) od roku 1958 do júna roku 2015 podľa NOAA. Tento indikátor naznačuje, že otepľovanie biosféry sa zrýchľuje.
Globálne otepľovanie nespomalilo.