pozitívne je, že v mnohých štátoch bol zvrátený nepriaznivý vývoj lesov a trend odlesňovania bol nahradený trendom zalesňovania.
"Mnoho krajín ukázalo politickú vôľu zlepšiť starostlivosť o lesy prostredníctvom ochrany a legislatívy a posilnením postavenia lesníckych inštitúcií. Je venovaná zvýšená pozornosť ochrane pôd, biologickej diverzite a ďalším environmentálnym hodnotám" povedal David Harcharik z FAO.
"Na druhú stranu krajiny, ktoré majú najväčšie problémy dosiahnuť udržateľné lesné hospodárstvo sú krajiny s najvyššou mierou chudoby a občianskych konfliktov."
Lesy na Zemi v súčasnosti pokrývajú asi 30% povrchu súše. Od roku 1990 do roku 2005 stratil svet asi tri percentá z celkovej plochy lesov, čo je ročný pokles 0,2%, hovoria údaje FAO. To zhruba odpovedá strate lesa asi 20 000 hektárov za deň (2x rozloha mesta Paríž).
V desiatich krajinách sa nachádza až 80% primárnych lesných porastov, z ktorých Indonézia, Mexico, Papua Nová Guinea a Brazília prišli o najväčšiu plochu lesa v rokoch 2000-2005.
Lesy a požiare
Zatiaľ čo mnoho krajín udáva, že požiare sú rozsiahlejšie ako v minulosti, zatiaľ nie je možné urobiť záver, že narastá plocha alebo počet lesných požiarov v globále. Asi 80 až 99% lesných požiarov je spôsobených ľuďmi, a to najmä v dôsledku zmien vo využívaní krajiny. Blesky sú najčastejšou prirodzenou príčinou lesných požiarov.
Klimatická zmena
Obrovské množstvo dôkazov naznačuje, že lesy budú ovplyvnené klimatickou zmenou a to najmä v dôsledku zvýšeného výskytu požiarov, škodcov a chorôb. Zároveň však meškajú nové investície na zmiernenie dopadov klimatickej zmeny, ktoré mnohí optimisticky očakávali po nadobudnutí platnosti Kyoto Protokolu v roku 2005.