Ø V rozvojových krajinách sú milióny chudobných ľudí nútení vysporiadať sa s následkami klimatickej zmeny. Zvýšený výskyt sucha, záplav a ekologického stresu bráni snahám chudobných krajín vybudovať lepší svet pre seba a svoje deti.
Ø Ak zlyháme v boji s klimatickou zmenou, pre asi 40% svetovej populácie (2.6 miliardy) bude budúcnosť budúcnosťou obmezených príležitostí.
Ø V jednotlivých krajinách sa zvýšia rozdiely medzi bohatými a chudobnými
Ø Dnes sú to chudobné krajiny, ktoré nesú bremeno klimatickej zmeny. Zajtra to bude celý svet
Ø Svetu nechýbajú finančné ani technologické možnosti na začatie boja s klimatickou zmenou
Ø Globálne otepľovanie je dôkaz, že prekračujeme únosnú kapacitu atmosféry Zem
Ø Správa odhaduje, že ak by celý svet produkoval toľko skleníkových plynov ako niektoré rozvinuté krajiny, potrebovali by sme 9 planét Aby bolo možné vyhnúť sa nebezpečnej klimatickej zmene, je potrebné rozlíšiť tri zásadné črty problému:
I) Spolupôsobenie dlhodobých a zároveň kumulatívnych následkov. Ak raz už skleníkové plyny vypustíme, tie zostanú v atmosfére dlho (100 rokov) a jej následkom sa nebude dať zabrániť. Naša generácia pociťuje následky emisií skleníkových plynov, ktoré boli vypustené zhruba do roku 1980 a generácie v roku 2030 budú pociťovať následky emisií vypustených dnes.
II) Naliehavosť. Každý rok, o ktorý sa oddiali dohoda o znižovaní emisií prispeje k vyšším teplotám v budúcnosti. Z minulosti nepoznáme analógie porovnateľné s naliehavosťou riešenia klimatickej zmeny. Napríklad počas studenej vojny sme hromadili jadrové zbrane, ktoré predstavovali pre ľudstvo bezpečnostné riziko. Avšak „ničnerobenie“ bolo v tej chvíli asi najlepším riešením. Ničnerobenie v prípade klimatickej zmeny je pravdepodobne najhoršou možnosťou. III) Globálny rozmer . Je úplne jedno, či oxid uhličitý pochádza z Ameriky alebo Číny. Nestačí, aby s emisiami skleníkových plynov bojovala jedna krajina, dokonca ani rozvinuté krajiny. Bez zapojenia takmer všetkých krajín je problém neriešiteľný.
Je logické a takmer nevyhnutné, že konfrontácia s problémom aký klimatická zmena predstavuje, môže uvrhnúť (a pravdepodobne už uvrhla) mnohých do postoja rezignovaného pesimizmu. V tomto prípade je však takýto postoj „luxus“, aký si nemôžeme dovoliť. Nie kvôli sebe. Ale kvôli budúcim generáciám...