Študenti MIT nechápu základné fyzikálne zákony

Aby bolo možné efektívne zmierniť dopady klimatickej zmeny, je potrebné výrazne znížiť emisie skleníkových plynov. V ideálnom prípade by vlády zaviedli uhlíkovú daň a občania by proti jej zavedeniu neprotestovali (tak ako je to dnes), pretože by chápali jej nevyhnutnosť. Na pochopenie nevyhnutnosti zavedenia uhlíkovej dane je ale nevyhnutné pochopenie toho, o koľko je nutné znížiť emisie skleníkových plynov. Nová štúdia profesora Johna Stermana z MIT, publikovaná v časopise Science však ukazuje, že väčšina študentov sa domnieva, že na stabilizáciu koncentrácie CO2 vo vzduchu stačí stabilizovať rast emisií.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (106)

Dokumentujú to tri jednoduché grafy.  

A) Predpokladajte scenár, v ktorom koncentrácie postupne narastajú až k hodnote 400 ppm, čo je asi o 8 % viac ako v roku 2000 a v roku 2100 je ich hodnota stabilizovaná, tak ako na obrázku.

Obrázok blogu

Ďalší graf znázorňuje antropogenické emisie CO2 od roku 1900 do roku 2000, a súčasne rýchlosť odstraňovania CO2 oceánmi a rastlinami.  

Obrázok blogu

Nakreslite:

a. váš odhad rýchlosti odstraňovania CO2 z atmosféry pri predpoklade hore uvedeného scenára

b. váš odhad vývoja emisií CO2 pri predpoklade hore uvedeného scenára

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Posledný graf znázorňuje odpoveď  študentov.  Až 84 % z nich nepochopilo zákon akumulácie. Jednoducho ak stabilizujeme iba rast emisií, tak koncentrácia CO2 vo vzduchu bude narastať ďalej. Takmer 2/3 študentov sa domnievalo, že koncentrácia CO2 sa vo vzduchu stabilizuje aj v prípade, ak emisie prekračujú rýchlosť odstraňovania oceánmi a rastlinami. Tento test podstúpilo 212 študentov na Univerzite MIT – 3/5 z nich boli držiteľmi titulov v oblasti vedy, techniky, inžinierstva, alebo matematiky; väčšina ostatných boli ekonómovia.

Len pre doplnenie – podľa vedcov potrebujeme znížiť emisie CO2 najmenej o 60 % do roku 2050. To je  viac ako o 1.4 % ročne. Globálnych emisií. V súčasnosti globálne emisie CO2 rastú o 3.3 % ročne. Pritom už prvé náznaky ekonomickej recesie spôsobujú paniku medzi politikmi a výrazne oslabujú snahy politikov vyspelých dodržať plánované (a aj tak nedostatočné) znižovanie emisií.

SkryťVypnúť reklamu

A ešte dodávam, že asi tak 99.9999 % laickej populácie nemá ani predstavu o tom, ako sa už dnes prejavujú negatívne dopady globálneho otepľovania a že tieto dopady budú v budúcnosti už len horšie. Navyše veľká väčšina týchto dopadov znamená oslabovanie stability prirodzených ekosystémov a ich schopnosti pohlcovať nami vypúšťané emisie skleníkových plynov – na Slovensku sa to prejavuje napríklad odumieraním smrekových monokultúr, už aj tak oslabených lesným hospodárstvom, ktoré sa následne stávajú strojom CO2.

Obávam sa, že vysokoškoláci na našich univerzitách by nedopadli o moc lepšie... bohužiaľ.

SkryťVypnúť reklamu

A prečo by mala laická verejnosť vedieť aké budú dopady otepľovania a ako ho riešiť? Pretože technológia sama o sebe, bez pomoci ľudí problém klimatickej zmeny nevyrieši.

Alexander Ač

Alexander Ač

Bloger 
  • Počet článkov:  670
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Autor pracuje v Ústave výskumu globálnej zmeny, AV ČR. www.CzechGlobe.cz Zoznam autorových rubrík:  VzťahyKlimatická zmenaRopný zlomFinančná krízaJadrová energiaEgyptArgentínaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

317 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu