Dokumentujú to tri jednoduché grafy.
A) Predpokladajte scenár, v ktorom koncentrácie postupne narastajú až k hodnote 400 ppm, čo je asi o 8 % viac ako v roku 2000 a v roku 2100 je ich hodnota stabilizovaná, tak ako na obrázku.

Ďalší graf znázorňuje antropogenické emisie CO2 od roku 1900 do roku 2000, a súčasne rýchlosť odstraňovania CO2 oceánmi a rastlinami.

Nakreslite:
a. váš odhad rýchlosti odstraňovania CO2 z atmosféry pri predpoklade hore uvedeného scenára
b. váš odhad vývoja emisií CO2 pri predpoklade hore uvedeného scenára

Posledný graf znázorňuje odpoveď študentov. Až 84 % z nich nepochopilo zákon akumulácie. Jednoducho ak stabilizujeme iba rast emisií, tak koncentrácia CO2 vo vzduchu bude narastať ďalej. Takmer 2/3 študentov sa domnievalo, že koncentrácia CO2 sa vo vzduchu stabilizuje aj v prípade, ak emisie prekračujú rýchlosť odstraňovania oceánmi a rastlinami. Tento test podstúpilo 212 študentov na Univerzite MIT – 3/5 z nich boli držiteľmi titulov v oblasti vedy, techniky, inžinierstva, alebo matematiky; väčšina ostatných boli ekonómovia.
Len pre doplnenie – podľa vedcov potrebujeme znížiť emisie CO2 najmenej o 60 % do roku 2050. To je viac ako o 1.4 % ročne. Globálnych emisií. V súčasnosti globálne emisie CO2 rastú o 3.3 % ročne. Pritom už prvé náznaky ekonomickej recesie spôsobujú paniku medzi politikmi a výrazne oslabujú snahy politikov vyspelých dodržať plánované (a aj tak nedostatočné) znižovanie emisií.
A ešte dodávam, že asi tak 99.9999 % laickej populácie nemá ani predstavu o tom, ako sa už dnes prejavujú negatívne dopady globálneho otepľovania a že tieto dopady budú v budúcnosti už len horšie. Navyše veľká väčšina týchto dopadov znamená oslabovanie stability prirodzených ekosystémov a ich schopnosti pohlcovať nami vypúšťané emisie skleníkových plynov – na Slovensku sa to prejavuje napríklad odumieraním smrekových monokultúr, už aj tak oslabených lesným hospodárstvom, ktoré sa následne stávajú strojom CO2.
Obávam sa, že vysokoškoláci na našich univerzitách by nedopadli o moc lepšie... bohužiaľ.
A prečo by mala laická verejnosť vedieť aké budú dopady otepľovania a ako ho riešiť? Pretože technológia sama o sebe, bez pomoci ľudí problém klimatickej zmeny nevyrieši.