Súvisí premnoženie lykožrúta v Kanade s klimatickou zmenou?

Súvisí premnoženie lykožrúta v borovicových lesoch Kanady s otepľovaním, alebo nie? Myslím si, že odpoveď na túto otázku je (pomerne) jednoduchá, aj keď pre niekoho to nemusí celkom platiť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (49)

K nasledujúcemu článku ma inšpirovala reakcia Juraja Vanovčana k môjmu predošlému článku o premnožení lykožrúta v Britskej Kolumbii:

"Tym chrobakom musi byt stale zima, kedze podla paleozaznamov je v Kanade stale chladnejsie nez za cely holocen. Pred 4000 rokmi v teplej Britskej Kolumbii teda lesy

a) boli
b) neboli
c) neviem a vlastne ma to ani nezaujima."

Vanovčan pri svojej reakcii odkazuje na nasledujúci graf:

Zaujímavé je, že "klimaskeptikom" (tento honosný názov si ale nezaslúžia, pretože skeptici sú všetci vedci) sa hodia paleoklimatické rekonštrukcie len vtedy, keď ukazujú "ochladzovanie", pričom práce ako Marcott a kol. (Science, 2013) démonizujú zo všetkých síl, ale odbieham.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keďže ide o prebratý graf, pozrel som sa na pôvodnú štúdiu Rosenbergovej a kol., 2004:

Obrázok blogu

Nasledujúca paleoklimatická rekonštrukcia ukazuje priemerné júlové teploty podľa analýz usadenín v 6 jazerách v oblasti južnej Britskej Kolumbie. Tenšia čierna čiara ukazuje teploty bez jazera Eagle. (Zdroj: Rosenbergová a kol., 2004).

Pripomínam dve zásadné skutočnosti:

a) ide o priemerné letné (júlové) teploty z jednej oblasti juhu Britskej Kolumbie

b) výber jedného jazera má viditeľný vplyv na priebeh teploty v minulosti

Pre pripomenutie, rozhodujúci limitujúci faktor pre rozširovanie lykožrúta sú najmä zimné, nie letné teploty. Čo píše samotná Rosenbergová o teplotách v zime?

SkryťVypnúť reklamu

"Nanešťastie, dobré proxy údaje o priebehu paleoteplôt v zime nie sú k dispozícii. Keďže slnečné žiarenie počas zimy bolo v rannom Holocéne na minime, zimné teploty mohli mať opačný trend [oproti letným] - to znamená nižšie teploty na začiatku Holocénu, a miernejšie teploty koncom Holocénu."

To znamená, v hypotetickom grafe by zimné teploty mohli vyzerať asi nasledovne:

Obrázok blogu

Hypotetický chod teplôt v zime (červená čiara), keďže zimy boli na Severnej pologuli na začiatku Holocénu chladnejšie, a smerom k súčasnosti postupne miernejšie. V lete bola situácia opačná (modrá čiara podľa Rosenbergovej).

Z práce Rosenbergovej tiež nie je zrejmé, kedy sa jej teplotná rada presne končí, teda v ktorom roku. Ak sa však pozrieme na inštrumentálne teploty v zime v Kanade od roku 1948 do roku 2012:

SkryťVypnúť reklamu

Zdroj: Green World, podľa Environemnt Canada.

môžeme vidieť, že priemerné teploty v zime nad celou Kanadou od roku 1948 vrástli o viac ako 3 °C. V rokoch 2006, 2007, 2010 a 2012 boli najteplejšie zimy najmenej od roku 1948. Regionálne rozdiely v náraste teplôt sú ešte väčšie. Tento nárast v posledných desaťročiach v paleorekonštrukcii zjavne chýba.

Rosenbergová a kol. odoberali vzorky usadenín jazera v roku 1997, časové rozlíšenie jednotlivých rokov s použitím ich metódy však nie je možné, takže z usadenín v jazerách je možné získať vždy len priemer za obdobie niekoľkých rokov. Ak k Rosenbergovej rekonštrukcii pridáme súčasný vývoj teplôt, situácia vyzerá približne nasledovne:

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Modré šípky ukazujú nárast súčasných priemerných zimných teplôt, respektíve nárast teploty v roku 2010. Červené šípky ukazujú to isté, len s predpokladom približného vývoja teplôt v zimnom období. Za posledných necelých 70 rokov vzrástli teploty v CELEJ Kanade o 3 °C, kým regionálne vzrástli miestami aj o viac ako 5 °C.

Jak keď vychádzame z analýz Rosenbergovej a kol., tak súčasné (zimné) teploty v oblasti Britskej Kolumbie sú najvyššie za posledné tisícročia, a je celkom možné, že sa veľmi blížia maximálnym zimným teplotám zo skorého Holocénu, ak tieto teploty už neprekračujú.

Ak by však aj súčasné absolútne teploty nedosahovali teploty z ranného Holocénu, dôležitejšie z pohľadu schopnosti lesných ekosystémov adaptovať sa na nové podmienky je rýchlosť otepľovania, a tá v súčasnosti spôsobuje problémy (nielen) v kanadských lesoch.

Kanadský lesník Alan Carrol vystupujúci v dokumente o premnožení lykožrúta hovorí nasledovné:

"Úspech lykožrúta je obmedzený klimatickými podmienkami. Ak teplotný režim nedovoľuje lykožrútovi vyvinúť sa synchronizovaným spôsobom a vytvoriť celú jednu generáciu v priebehu roku, s vhodnými podmienkami v zime, nikdy by k premnoženiu nedošlo. [V roku 2000] Začali sme dostávať správy od lesníkov... že sa s týmto potýkajú v severnejších oblastiach a vo vyšších nadmorských výškach, ako kedy videli v minulosti. V rokoch 2000, 2001 som začal zvažovať možnosť, že tu možno zohráva úlohu klimatická zmena, a spočiatku som postupoval veľmi skepticky. [Pri analýze teplôt] sme okamžite videli, že rozloha klimaticky vhodná pre lykožrúta vzrástla od začiatku minulého storočia, v skutočnosti vzrástla za posledných asi 30 rokov o 75 % v oblasti Britskej Kolumbie."

Takto publikoval svoje výsledky v roku 2003 entomológ Alan Carrol:

Obrázok blogu

Šírenie lykožrúta je v súlade s tým, ako sa rozširuje jeho klimaticky vhodné stanovisko. Doteraz sa tento druh bežne vyskytoval iba v južných oblastiach Britskej Kolumbie, teda tých, odkiaľ pochádza paleorekonštrukcia teplôt Rosenbergovej a kol., 2004.

Takže tým sme sa dostali k odpovedi na vlastnú Vanovčanovu rétorickú otázku ohľadom spojitosti rozšírenia lykožrúta v Kanade a klimatickej zmeny, správna odpoveď je c)

"Neviem, a ani ma to vlastne nezaujíma"

Alexander Ač

Alexander Ač

Bloger 
  • Počet článkov:  670
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Autor pracuje v Ústave výskumu globálnej zmeny, AV ČR. www.CzechGlobe.cz Zoznam autorových rubrík:  VzťahyKlimatická zmenaRopný zlomFinančná krízaJadrová energiaEgyptArgentínaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu